Zgodnie z art. 30b ustawy o PIT sprzedaż udziałów oraz akcji podlega PIT w wysokości 19 proc. Podstawą opodatkowania takiej transakcji jest dochód, którego jednak nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów/akcji a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT.

Innymi słowy przychodem jest kwota uzyskana ze sprzedaży udziałów czy akcji, kosztem – przykładowo wydatki poniesione przez podatnika w przeszłości na ich nabycie. Jeśli różnica między tymi wartościami jest istotna, należy spodziewać się wysokiego podatku przy wyjściu z inwestycji.

[srodtytul]Jak uniknąć zapłaty podatku[/srodtytul]

Są jednak metody pozwalające na optymalizację opodatkowania dochodu ze sprzedaży aktywów (w tym udziałów i akcji). Jeśli mamy osobę zainteresowaną kupnem naszych udziałów bądź chcemy po prostu wycofać się z prowadzonej inwestycji i zrealizować zysk bez podatku, możemy to zrobić w bezpieczny sposób i do tego bez wykorzystania rajów podatkowych.

Jednym z mniej skomplikowanych sposobów na taką optymalizację jest zbycie udziałów spółce w celu ich umorzenia, jeśli chcemy wycofać się z inwestycji w neutralny podatkowo sposób.

Reklama
Reklama

Jeśli natomiast udziały mieliśmy zamiar sprzedać innej osobie, nasza spółka może wyemitować nowe udziały po lub przed umorzeniem naszych. Efekt ekonomiczny jest wówczas taki sam jak w przypadku zwykłej sprzedaży: my wycofaliśmy się z zyskiem z inwestycji, ktoś inny został udziałowcem w nasze miejsce.

Transakcję umorzenia należy jednak poprzedzić wcześniejszą darowizną na rzecz najbliższego członka rodziny (np. dzieci, rodziców, małżonka). Dopiero ta osoba sprzeda udziały/akcje w podatkowo neutralny sposób. Otrzymaną z tego tytułu gotówkę przekaże nam ponownie jako darowiznę.

[srodtytul]Darowizna bez obciążeń[/srodtytul]

Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn otrzymanie darowizny od członka najbliższej rodziny nie powoduje konieczności zapłaty podatku pod warunkiem zgłoszenia tego faktu do naczelnika właściwego urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy.

[b]Oznacza to, że pierwotna darowizna udziałów/akcji, jak i późniejsze darowanie kwoty uzyskanej ze sprzedaży akcji nie będą opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn. Żadna ze stron umowy darowizny nie będzie musiała również zapłacić podatku dochodowego[/b], ponieważ przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

[b]Następnie obdarowany sprzeda nabyte udziały/akcje spółce w celu ich umorzenia i uzyska w związku z tym odpowiedni przychód. Takie umorzenie może być przeprowadzone np. z czystego zysku spółki, przez co nie wystąpi konieczność obniżania jej kapitału zakładowego.[/b]

[srodtytul]Od przychodu ryczałt [/srodtytul]

Dla osoby zbywającej udziały/akcje na rzecz spółki w celu ich umorzenia otrzymane kwoty stanowią dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i podlegają opodatkowaniu w sposób ryczałtowy, 19-proc. stawką podatku (art. 30a ustawy o PIT). Podatek ryczałtowy oznacza co do zasady, że podatnik nie ma możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów. Jednak na szczęście nie jest tak, jeśli zbywane w celu umorzenia udziały/akcje nabyte zostały wcześniej w formie darowizny (lub spadku).

[srodtytul]Koszty równe przychodom[/srodtytul]

Na podstawie przepisów szczególnych rozdziału 5 ustawy o PIT („Szczególne zasady ustalania dochodu”) koszt ten może być ustalony w wysokości wartości rynkowej zbywanych udziałów/akcji z dnia darowizny. Mimo więc że przed dokonaniem darowizny podatnik mógł rzeczywiście ponieść wydatki wielokrotnie niższe od bieżącej wartości rynkowej udziałów/akcji, to właśnie wartość rynkowa z dnia darowizny będzie określać wysokość kosztu uzyskania przychodów.

Stanowisko to potwierdzają również wydawane przez ministra finansów indywidualne interpretacje prawa podatkowego (np. z 30 marca 2009 r., [b]ILPB2/415-28/09-3/ES[/b]).

[b]Jeśli zatem darowizna i późniejsza sprzedaż udziałów/akcji nastąpi w nieodległym od siebie terminie, koszt uzyskania przychodów może być równy uzyskanemu przychodowi. Podatek zatem wówczas może w ogóle nie wystąpić. [/b]

[i]Autor jest doradcą podatkowym, partnerem w spółce doradztwa podatkowego Piekielnik i Partnerzy we Wrocławiu[/i]