[b]Nie[/b], i nie ma tu znaczenia, że obowiązek zakupu takich usług wynikał z kontraktu zawartego z artystą.

Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatników usług noclegowych i gastronomicznych. W konsekwencji podatnicy nie mogą odliczać podatku naliczonego od takich usług.

Od zasady tej są tylko dwa wyjątki. Pierwszy dotyczy nabywania gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób (zob. art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy).

Drugi dotyczy podatników świadczących usługi turystyki opodatkowane VAT na zasadach ogólnych (przy czym kwestią sporną jest to, czy można w ogóle obecnie opodatkowywać usługi turystyki na zasadach ogólnych), jeśli w skład tych usług wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne. Co prawda art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o VAT (przepis, z którego wyjątek ten wynikał) został z dniem 1 grudnia 2008 r. uchylony, lecz wydaje się, że zmiana ta była niezgodna z przepisami unijnymi (narusza art. 176 dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej; DzUrz UE L 347, s. 1). W konsekwencji podatnicy mogą próbować odliczać podatek naliczony, powołując się na przepisy unijne.

W omawianej sytuacji nie ma jednak zastosowania żaden z tych wyjątków (a przynajmniej nie wynika to z treści pytania).

[i]Tomasz Krywan, współpracownik Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]