[b]Nie[/b]. Źródłem dochodów uzyskanych z racji wykonywania obowiązków biegłego sądowego nie jest działalność gospodarcza.

W księdze przychodów i rozchodów uwzględnia się tylko przychody z tego źródła. Natomiast wynagrodzenia biegłych są przychodami z innego źródła, także gdy dana osoba jako przedsiębiorca i jako biegły wykorzystuje tę samą widzę, te same umiejętności. Wynagrodzenia biegłych należą do dochodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mówią art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz art. 13 pkt 6 ustawy o PIT.

Z zaliczek na podatek przypadających od tych wynagrodzeń biegły nie rozlicza się samodzielnie. Pobiera je przy wypłacie sąd jako płatnik (według stawki 18 proc.). Dochody z tego źródła są opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej. Nie łączy się ich z dochodami z działalności gospodarczej opodatkowanymi stawką liniową 19 proc.

Po zakończeniu roku rozliczenie przedsiębiorcy biegłego sądowego będzie w tym wypadku wyglądało tak, że z dochodów z prowadzenia firmy opowie się fiskusowi w zeznaniu rocznym składanym na PIT- 36L, a w drugim zeznaniu (PIT-37), opierając się na informacji zbiorczej otrzymanej z sądu, wykaże dochody (przychody, koszty ich uzyskania) oraz zaliczki pobrane przez sąd w trakcie całego roku, a także, jeśli takie uzyska, np. z pracy, honoraria autorskie itd. Tylko wówczas, gdyby od dochodów z prowadzenia firmy płacił podatek dochodowy według skali podatkowej, doliczałby do nich wynagrodzenia otrzymane z sądu i wykazywał je w jednym zeznaniu, na formularzu PIT-36.