[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 2 stycznia 2009 r. (ITPB1/415-678/08/MM)[/b].

Z pytaniem wystąpił podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie ratownictwa medycznego. Dokształca się na studiach, których kierunek pokrywa się z rodzajem prowadzonego przedsiębiorstwa.

[b]Zastanawiał się, czy dojazdy na uczelnię może wliczyć w koszty uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.[/b]

[srodtytul]Izba mówi tak...[/srodtytul]

Izba przyznała mu rację. Przypomniała, że w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem wymienionych w art. 23. [b]Aby dany wydatek można było uznać za koszt, spełnione muszą być jednak pewne warunki.[/b] Chodzi o to, aby:

- celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) było osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,

- wydatek nie znajdował się na liście tych, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,

- był prawidłowo udokumentowany.

[srodtytul]... ale stawia warunki[/srodtytul]

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów wyższych nie są ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest to jednak wystarczającą przesłanką do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów podatkowych. Konieczne jest również wykazanie związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami a celem, jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.

Aby zatem stwierdzić, czy poniesione przez podatnika wydatki związane ze studiami (w tym też na dojazdy) mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, konieczne jest ustalenie:

- czy związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek;

- czy służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.

[ramka][b]Przykład[/b]

Podatnik ma firmę. Jednocześnie studiuje. Wybrany kierunek studiów pokrywa się z rodzajem wykonywanej działalności gospodarczej. Podniesienie kwalifikacji zawodowych umożliwi mu utrzymanie się na rynku pracy. Gdyby miał niskie kwalifikacje, mógłby zostać z niego wyeliminowany i utracić dochód. Posiadając wyższe wykształcenie związane z rodzajem wykonywanej działalności, będzie mógł składać swoje oferty w wielu miejscach.

W związku z uzyskanymi kwalifikacjami prawdopodobnie wzrośnie stawka za jedną godzinę jego pracy, a co za tym idzie nastąpi wzrost jego przychodu.

Jeśli w takiej sytuacji ponoszone wydatki związane z podwyższeniem kwalifikacji zawodowych (pomimo że trudno je przypisać do konkretnych przychodów) mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w konsekwencji wpływ na powstanie lub zwiększenie, obecnie lub w przyszłości, przychodu, to wydatki na ten cel mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.[/ramka]

Izba skarbowa przypomniała, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika – [b]w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu[/b] określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

[srodtytul]Przyda się ewidencja[/srodtytul]

W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzonej na koniec każdego miesiąca.[b] Do prowadzenia ewidencji obowiązana jest osoba używająca pojazdu. [/b]W razie braku tej ewidencji wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu używania samochodów niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych na potrzeby prowadzonej działalności nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Jeśli zatem dojazdy podatnika z miejsca zamieszkania na uczelnię mogą mieć wpływ na utrzymanie działalności i jej rozwój, wydatki poniesione na ten cel mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej do wysokości określonej w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warunkiem koniecznym do zaliczenia wydatków poniesionych na ten cel do kosztów uzyskania przychodów jest właściwe prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów oraz prawidłowe dokumentowanie wydatków.

Podsumowując, izba stwierdziła, że [b]„do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wnioskodawca ma prawo (...) zaliczyć wydatki poniesione w związku z eksploatacją samochodu osobowego (związane z dojazdami na uczelnię), do wysokości limitu tzw. kilometrówki”[/b].