[b][i]Odpowiada Anna Sadowska, główny kontroler w dziale usług kadrowo-płacowych w firmie Mazars[/i][/b]
Art. 12 ust. 1 ustawy o PIT wśród przychodów pracowniczych ze stosunku pracy wymienia wartość pieniężną świadczeń w naturze. Zorganizowanie dla pracowników integracji będzie nieodpłatnym świadczeniem w naturze, które powinno zostać doliczone do przychodu pracownika. Niestety wśród zwolnień podatkowych w art. 21 ustawy o PIT nie znajdujemy świadczenia otrzymanego przez pracownika, polegającego na udziale w imprezie integracyjnej. Aby dane świadczenie opodatkować, istotne jest to, by można przypisać je konkretnemu pracownikowi.
[b]Czy każde spotkanie integracyjne będzie powodowało możliwość identyfikacji pracownika biorącego udział w integracji?[/b]
Moim zdaniem jeśli spotkanie integracyjne związane jest z wyjazdem, który powoduje konieczność opłacenia za każdego pracownika kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia, to nie można mówić o jakichkolwiek trudnościach z przypisaniem poszczególnym pracownikom wartości osiągniętego przez nich przychodu. Pracodawca, organizując taki wyjazd integracyjny, zna dokładną imienną listę osób uczestniczących w imprezie. Ustalenie wartości przychodu dla każdego pracownika powinno w takiej sytuacji nastąpić według cen zakupu usługi. Tak ustalony przychód będzie dla pracownika podstawą nie tylko podatku dochodowego, ale również składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
[b]A co w przypadku imprez integracyjnych, w których potencjalnie każdy pracownik może wziąć udział?[/b]
To inna sytuacja. Są to przypadki, w których pracodawca nie wykupuje świadczeń dla konkretnej liczby pracowników i jedynie informuje załogę o możliwości wzięcia udziału w takiej imprezie. W takich wypadkach trudno będzie przypisać przychód konkretnemu pracownikowi, bo nie będzie znana lista biorących udział w takiej imprezie.
[b]Czy możemy wyjaśnić to naszym czytelnikom na przykładzie?[/b]
Tak. Załóżmy, że pracodawca zorganizował spotkanie integracyjne w miejscowym ośrodku sportowym. Wynajął salę do gry w kręgle, zamówił poczęstunek i poinformował wszystkich pracowników o możliwości wzięcia udziału w imprezie w godzinach od 19 do 24. Otrzymał fakturę, w której była podana tylko ogólna kwota za wykupioną usługę. W takiej sytuacji trudno będzie pracodawcy ustalić, ilu pracowników uczestniczyło w spotkaniu. Tym samym ciężko będzie przypisać osobom zatrudnionym określoną wysokość przychodu. Świadczeń nie da się przyporządkować danej osobie, gdyż są opłacone z góry w ustalonej kwocie.
Jednak jeśli w przytoczonym przykładzie pracodawca zorganizowałby spotkanie dla konkretnej liczby pracowników, zamówił poczęstunek dla każdego z nich i zostałaby wystawiona faktura, w której określona byłaby wartość usługi na każdą osobę, to w takim wypadku nie ma przeszkód, by ustalić wysokość przychodu na każdego pracownika i naliczyć od tej wartości składki i podatek.