[b]Tak orzekł WSA w Krakowie 2 kwietnia 2009 r. (I SA/Kr 1436/08).[/b]

Spółka zwróciła się do organu podatkowego o interpretację, czy może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących wydatki związane z emisją akcji.

Jej zdaniem ma do tego prawo. Emisja akcji jest zdarzeniem prawnym nieobjętym VAT, jednak między poniesionymi wydatkami i uzyskaniem środków finansowych z emisji zachodzi bezpośredni związek. Zatem wydatki na podwyższenie kapitału zakładowego w drodze emisji akcji wpływają na uzyskiwane przychody. [b]Stanowisko to potwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 26 maja 2005 r. (C-465/03)[/b]. Trybunał uznał, że istnieje prawo do odliczenia całego VAT od wydatków związanych z emisją akcji, o ile wszystkie czynności są opodatkowane i koszty uzyskanych świadczeń są częścią kosztów ogólnych danej spółki.

Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Stwierdził, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi VAT i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług dotyczących czynności opodatkowanych. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT z 2004 r. (w brzmieniu obowiązującym do końca listopada 2008 r.) podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli wydatki na nabycie towarów i usług nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o CIT, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od CIT.

Krakowski sąd uchylił zaskarżoną interpretację. Jego zdaniem dopiero po stwierdzeniu, że wydatki związane z emisją akcji są kosztami podatkowymi, można określić, czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia VAT. Sąd podzielił jednak stanowisko zawarte w powołanym przez spółkę wyroku ETS, stwierdzając, że wydatki związane z emisją akcji należy uznać za koszty podatkowe.

[i]Katarzyna Daniel, Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[b]Komentarz: Radosław Maćkowski, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]

Komentowany wyrok jest tylko częściowo korzystny dla podatników VAT, którzy postanowili zdobyć środki na rozwój własnego przedsiębiorstwa, emitując akcje. Orzeczenie to potwierdza prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków z tym związanych, nawiązując do[b] orzeczenia ETS z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 Kretztechnik AG przeciwko Finanzamt Linz. [/b]Sąd warunkuje jednak prawo do odliczenia od zaliczenia tych wydatków (poniesionych przed 1 grudnia 2008 r.) do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych. Przypomnijmy, że w stanie prawnym wówczas obowiązującym (art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT z 2004 r.) właśnie m.in. od zaliczenia określonych wydatków do kosztów podatkowych zależało prawo do odliczenia podatku naliczonego z nimi związanego. W doktrynie i orzecznictwie podnoszona jest jednak niezgodność tego przepisu z regulacjami europejskimi.

W efekcie prawo do odliczenia VAT – na podstawie tezy przedstawionej w orzeczeniu ETS – będzie podlegało dwóm reżimom. W stosunku do wydatków na emisję przed 1 grudnia 2008 r. podatnik musi stwierdzić, czy dany wydatek był kosztem uzyskania przychodu i dopiero wtedy odliczy podatek. Natomiast w odniesieniu do wydatków poniesionych po 1 grudnia 2008 r. takie niekorzystne dla podatnika VAT ograniczenie nie będzie istniało. W efekcie prowadzi to do uprzywilejowania podatników, którzy obecnie ponoszą wspominanie koszty.

Pogląd zbieżny z tu zaprezentowanym wyraził m.in.[b] WSA w Poznaniu w orzeczeniu z 6 maja 2008 r. (I SA/Po 284/08)[/b]. Należy jednak podkreślić, że sądy administracyjne często odmawiały uznania prawa do odliczenia VAT naliczonego związanego z emisją akcji, argumentując swoje stanowisko właśnie brakiem możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych (tak [b]WSA w Bydgoszczy w wyroku z 20 czerwca 2008, I SA/Bd 91/08; WSA w Rzeszowie wyroku z 3 lipca 2007 r., I SA/Rz 464/07[/b]).