Można próbować podpisać ze sprzedającym aneks do umowy sprzedaży określający cenę gruntu oraz cenę budynku w ramach łącznej ceny sprzedaży.
Jeśli się tego nie zrobi, należałoby podzielić zapłaconą cenę na grunt i budynek, stosownie do ich proporcjonalnej wartości rynkowej.
Zgodnie z art. 22c pkt 1 ustawy o PIT grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów nie podlegają amortyzacji.
Należy zatem odrębnie określić wartość początkową łącznie zakupionych budynku (pawilonu) i gruntu, tak aby można było przyjąć oba te składniki do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych i rozpocząć amortyzowanie zakupionego budynku (pawilonu).
Wartością początkową zakupionych środków trwałych jest ich cena nabycia. Tak wynika z art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT. Przez cenę nabycia – zgodnie z art. 22g ust. 3 – rozumie się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek ten nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o VAT.
Gdyby udało się podpisać ze sprzedawcą aneks do umowy sprzedaży, w którym zostałaby rozpisana wartość poszczególnych składników majątkowych składających się na łączną cenę nabycia zabudowanego gruntu, wówczas czytelnik miałby określone ceny nabycia: gruntu i pawilonu. Składniki majątkowe mógłby zatem przyjąć do ewidencji środków trwałych według ich ceny nabycia.
Jeśli nie uda się tego zrobić (bądź będzie to bezcelowe, choćby z uwagi na koszty notarialne), wówczas jedyną drogą jest sporządzenie wyceny poszczególnych składników majątku. Chodzi tu nie tyle o oszacowanie wartości, ile o rozdzielenie łącznej ceny nabycia na grunt i budynek.
Niekoniecznie trzeba do tego powoływać biegłego (rzeczoznawcę majątkowego). Można to zrobić we własnym zakresie, jednak zdroworozsądkowo (tak aby rozdzielona wartość odpowiadała wartości poszczególnych obiektów). Należałoby zatem określić wartość rynkową gruntu i pawilonu. Następnie obliczyć, jaką część łącznej ich wartości rynkowej stanowi wartość rynkowa gruntu, a jaką wartość rynkowa pawilonu. Następnie, znając proporcję wartości poszczególnych obiektów do ceny ogółem, należałoby stosownie do tej proporcji rozdzielić cenę nabycia na grunt i budynek (pawilon). Tak ustalone wartości będą wartościami początkowymi gruntu i budynku (pawilonu).
[i]Adam Bartosiewicz, współpracownik Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]