[b]Nasza firma prowadzi sprzedaż wysyłkową, m.in. telewizorów i aparatów fotograficznych. Kupujący nie ma możliwości zakupu płacąc gotówką, a każda przesyłka dostarczana jest firmą kurierską. Czy musimy ewidencjonować w kasie fiskalnej sprzedaż wysyłkową telewizorów i aparatów fotograficznych, jeżeli na fakturze jest podana nie tylko cena sprzętu, ale i wartość wysyłki oraz koszty ubezpieczenia?

W jednym z artykułów w DF przeczytałam: „Warto jednak zauważyć, że o ile przy sprzedaży gazu płynnego ustawodawca nałożył obowiązek stosowania kas na podatników dokonujących tej sprzedaży, o tyle przy dostawie sprzętu rtv i telekomunikacyjnego mówi tylko o obowiązku zewidencjonowania w kasach jedynie tej dostawy. Jeżeli założyć, że ustawodawca postąpił świadomie i racjonalnie, to podatnicy, którzy sprzedają sprzęt rtv, dokonują również innych dostaw, nie muszą ich ewidencjonować w posiadanej już kasie, jeśli tylko korzystają z któregoś ze zwolnień”. [/b]

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=293650]Rozporządzenie z 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU nr 228, poz. 1510)[/link] nie pozostawia wątpliwości, w kasie fiskalnej należy ewidencjonować każdą dostawę:

- sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (ex PKWiU 32),

- sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (ex PKWiU 33.40.3).

Z obowiązku tego nie zwalnia nawet prowadzenie sprzedaży wysyłkowej, ponieważ w pozycji 37 załącznika do rozporządzenia wymieniającego czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania znajduje się wyraźne wyłączenie: „z wyjątkiem dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia”.

Natomiast – jak słusznie czytelniczka zauważa – [b]obowiązek ewidencjonowania w kasie dotyczy tylko dostawy wspomnianego sprzętu[/b]. To oznacza, że jeśli podatnik wykonuje również inne dostawy, nieobjęte obowiązkiem ewidencjonowania w kasie, to jeśli tylko ma prawo korzystać ze zwolnienia z kas (choćby ze względu na obroty nieprzekraczające w roku ubiegłym 40 tys. zł z tytułu sprzedaży tzw. detalicznej), nie rejestruje tych innych dostaw w kasie.

Potwierdzają to interpretacje, m.in. [b]Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 28 października 2008 r. (ITPP1/443-673b/08/KM) i z 13 listopada 2008 r. (ITPP1/443-750/08/AJ)[/b]. W tej ostatniej chodziło wprawdzie o przewóz osób i ładunków taksówkami, ale obowiązek ewidencjonowania tych usług w kasie fiskalnej jest taki sam, jak obowiązek ewidencjonowania dostaw sprzętu rtv i fotograficznego.

„Wnioskodawca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej z tytułu wykonywania usług przewozu osób taksówką. Natomiast w przypadku wykonywania czynności w zakresie handlu wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży za pośrednictwem kasy rejestrującej do momentu przekroczenia kwoty obrotu w wysokości 40 tys. zł łącznie z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług” – poinformowała bydgoska izba.