Środki z funduszu socjalnego mogą być przeznaczone na różne cele m.in. zapomogę dla pracownika. Tak było w sytuacji, którą zajmowała się[b] Izba Skarbowa w Poznaniu w odpowiedzi z 5 lutego 2009 r. (nr ILPB1/415-954/08-4/AG)[/b]. Pracownik firmy, który wystąpił z pytaniem, znalazł się w trudnej sytuacji materialnej. Od dwóch lat jego wynagrodzenie było jedynym źródłem dochodu początkowo dla trzyosobowej, a później dla czteroosobowej rodziny. Nie jest więc w stanie kupić pieca do ogrzewania domu, w którym mieszka dwoje małych dzieci (stary piec uległ awarii). Pracownik złożył więc wniosek o udzielenie bezzwrotnej zapomogi ze środków ZFŚS.
Zdaniem pracodawcy od wypłaconej kwoty nie musi pobierać podatku. To dlatego, że w takiej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o PIT. W myśl tego przepisu zwolnione od podatku są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.
Izba skarbowa uznała to stanowisko za prawidłowe. Wyjaśniła, że nieprzewidziana awaria pieca CO na początku sezonu grzewczego, kiedy niedogrzanie mieszkania grozi wyziębieniem i chorobami małych dzieci i pozostałych mieszkańców domu, niewątpliwie należy potraktować jako zdarzenie losowe, a w konsekwencji zapomoga powinna być zwolniona z podatku.