Robi się to w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż.

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Łodzi z 10 września 2008 r., I SA/Łd 306/08[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji. Wynajęła budynek na potrzeby produkcyjne. Wykonała w nim prace adaptacyjne, które wprowadziła do ksiąg i amortyzowała jako inwestycje w obcych środkach trwałych. VAT naliczony w fakturach za prace adaptacyjne odliczyła w rozliczeniach za odpowiednie miesiące 2005 r. Z powodu niewystarczającej powierzchni dla zwiększonej produkcji w czerwcu 2007 r. przeniosła produkcję w nowe miejsce.

Niezamortyzowaną część inwestycji rozliczyła w ten sposób, że zdemontowała część instalacji i urządzeń elektrycznych i po zamontowaniu ich w nowo wynajętym budynku wprowadziła ich wartość jako część nakładów inwestycyjnych w obcych środkach trwałych (w nowej hali), a pozostałą wartość niezamortyzowanych inwestycji poniesionych w starej hali zaksięgowała w koszty podatkowe bieżącego okresu. Spółka nie dokonała korekty naliczonego VAT. Zastanawiała się, czy powinna to zrobić.

Innego zdania była jednak izba skarbowa. Spółka złożyła zatem skargę do WSA. Sąd jednak nie uwzględnił jej.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd przypomniał, że zasady odliczania częściowego podatku i korekt podatku naliczonego, uregulowane są w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm.)[/link].

Z ogólnych zasad odliczania częściowego podatku wynika, że część kwoty podatku naliczonego podlegającą bieżącemu odliczeniu od kwoty podatku należnego podatnicy będą ustalali w odniesieniu do struktury sprzedaży za rok podatkowy poprzedzający ten, w którym powstało prawo do odliczenia. Jednakże struktura sprzedaży w roku, w którym podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia, może się przedstawiać odmiennie, niż wynikało to z przyjętego wskaźnika z roku poprzedniego. W związku z tym dla odzwierciedlenia rzeczywistego zakresu wykorzystania kupionych towarów lub usług przy czynnościach, w związku z którymi przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego, po zakończeniu roku podatnik będzie obowiązany dokonać korekty kwoty odliczonego podatku.

Korekty tej podatnik będzie dokonywał po zakończeniu roku, obliczając część kwoty podatku naliczonego podlegającą odliczeniu, w odniesieniu do faktycznej struktury sprzedaży z zakończonego roku podatkowego.

[wyimek]Obowiązek korekty nie dotyczy całości podatku pierwotnie naliczonego, ale jedynie tej jego części, która podlegała korekcie do końca pięcioletniego okresu rozliczeniowego[/wyimek]

[b]Zaniechanie wykorzystania wynajmowanej hali, a równocześnie inwestycji w tym obcym środku trwałym, było uzależnione od woli podatnika i nie wiązało się z jakimś losowym przypadkiem utraty tego mienia. Zatem spółka była zobowiązana do korekty podatku naliczonego od części inwestycji w obcym środku trwałym, która nie została zamortyzowana[/b]. Obowiązku dokonania korekty nie uchyla przy tym okoliczność, że przez cały okres spółka wykonywała czynności opodatkowane w innej hali produkcyjnej.