Zarejestrowanie działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania pozwala na ujmowanie w kosztach podatkowych części kosztów związanych z eksploatacją domu, np. opłat za energię elektryczną, wodę, centralne ogrzewanie, wywóz śmieci, telefon.
Zasady podziału kosztów należy ustalić samodzielnie. [b]Powszechnie akceptowany jest zaproponowany w treści pytania udział procentowy (stosunek powierzchni pokoju przeznaczonego do prowadzenia działalności do powierzchni domu)[/b]. Posługując się takim współczynnikiem, podatnik oblicza, jaką część kosztów może ująć w księdze przychodów i rozchodów.
Sposób dokumentowania wydatków określa § 14 ust. 2 pkt 7 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170518]rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (DzU nr 152, poz. 1475 ze zm.)[/link].
Przepis ten mówi, że wydatki związane z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą, ujmuje się w księdze na podstawie dowodu wewnętrznego, zaopatrzonego w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków, określającego przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku). Podstawą do sporządzenia takiego dowodu wewnętrznego jest natomiast dokument obejmujący całość opłat na te cele.
Koszty zakupu opału nie są wymienione jako możliwe do udokumentowania dowodem wewnętrznym. Podstawą do zaksięgowania części poniesionych kosztów może być jednak w tym wypadku dowód opłaty, jeśli zawiera:
- wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
- datę wystawienia dowodu oraz
- datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
- przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
- podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych.
[i]Autorka jest współpracowniczką Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]