Przedsiębiorcy często się zastanawiają, czy po wykreśleniu kasy fiskalnej z ewidencji urzędu można sprzedać ją lub przekazać do utylizacji bez konieczności odesłania do serwisu centralnego producenta w celu demontażu pamięci fiskalnej. Na podobne pytanie odpowiedziała Izba Skarbowa w Warszawie. Spółka pytała, czy może sprzedać lub zezłomować kasy i drukarki, z których przeprowadzony był odczyt w okresie ponad i do pięciu lat, czy też wcześniej trzeba wymontować pamięć kasy (drukarki) fiskalnej.
Izba stwierdziła, że rozporządzanie kasami pozostaje w gestii podatnika. A to oznacza, że nie trzeba przesyłać do producenta kasy i drukarek (po to, aby wymontować i zniszczyć pamięć), aby móc je sprzedać lub zezłomować.
Skąd taki skutek? To efekt braku odpowiednich regulacji. Ustawodawca nie określił bowiem sposobu likwidacji zużytych kas, a ochroną objął tylko pamięć fiskalną kas rejestrujących.
[srodtytul]Co mówią przepisy[/srodtytul]
Warunki, na jakich stosowane są kasy fiskalne, określa rozporządzenie ministra finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania. Zgodnie z nim pod pojęciem pamięci fiskalnej kasy rozumie się urządzenie umieszczone w twardej nieprzezroczystej masie, umożliwiające trwały jednokrotny zapis danych dopuszczonych pod kontrolą programu pracy kasy bez możliwości ich likwidacji oraz wielokrotny odczyt tych danych, które są nieusuwalne bez zniszczenia samego urządzenia.
[srodtytul]Kilka obowiązków [/srodtytul]
Zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy, z której sporządza się protokół.
Pamięć fiskalna podlegająca wymianie po dokonanych określonych czynnościach jest przechowywana przez podatnika w warunkach umożliwiających jej odczyt. Obowiązek przechowywania nie dotyczy sytuacji, kiedy był dokonany odczyt pamięci fiskalnej za cały okres pracy kasy i fakt ten potwierdzają zapisy protokołu. Obowiązek ten nie dotyczy również przypadku, gdy producent krajowy lub importer dokonujący wymiany pamięci fiskalnej kasy potwierdzi w książce kasy brak możliwości odczytu pozostałej części zapisów tej pamięci niezawartych w protokole.
[b]Na podstawie protokołu z czynności odczytania zawartości pamięci naczelnik właściwego dla podatnika urzędu skarbowego dokonuje wykreślenia kasy z rejestru urządzeń kasowych.[/b]
[srodtytul]Decyduje podatnik[/srodtytul]
Ustawodawca nie określił jednak terminu przechowywania ani sposobu likwidacji zużytych kas, a ochroną objął tylko pamięć fiskalną kas rejestrujących. Brak zatem regulacji dotyczącej obowiązku przechowywania przez podatników wycofanych z użycia kas rejestrujących. W konsekwencji po ich wycofaniu z użytku i dokonaniu wszelkich formalności określonych przepisami prawa rozporządzenie kasami pozostaje w gestii podatnika. Zwróciła na to uwagę [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 12 marca 2009 r. (IPPP2/443-70/09-2/AZ)[/b]. W piśmie tym czytamy, że jeśli podatnik „zaprzestał używać kasy po dokonaniu z udziałem pracownika urzędu skarbowego czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej za cały okres pracy kasy oraz sporządzeniu na tę okoliczność protokołu, a tym samym kończąc pracę kasy w trybie fiskalnym (decyzją urzędu skarbowego o wyrejestrowaniu kasy z ewidencji) – nie ma obowiązku wymontowania pamięci fiskalnej i odesłania jej do producenta”.
Zdaniem izby skarbowej „żaden przepis nie zabrania wprost podatnikowi sprzedaży kasy rejestrującej, która jest jego własnością. W praktyce jednak nikt – poza producentem (importerem) – nie będzie zainteresowany zakupem takiej kasy”. To skutek obwarowań, jakie nakłada na kasę pracującą w trybie fiskalnym rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania.
[ramka][b]Każdy korzysta ze swojej[/b]
Każda kasa fiskalna posiada identyfikujący ją unikatowy numer nadawany przez ministra finansów. Numer ten nie może być przypisany innym urządzeniom. Numery unikatowe do oznaczania pamięci fiskalnej kasy są przydzielane przez ministra finansów. Przydziela się je wyłącznie producentom krajowym lub importerom. Naczelnik urzędu skarbowego nadaje ufiskalnionej kasie numer ewidencyjny, który również nie może być przypisany innym urządzeniom. Podatnicy obowiązani są do stosowania kasy wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, bez prawa jej używania przez osoby trzecie.
Z przepisów wynika jedynie tyle, że kasa rejestrująca, która ma pracować w trybie fiskalnym, może być kupiona tylko od uprawnionego producenta krajowego (importera). Brak natomiast przepisu regulującego sposób postępowania z kasami wycofanymi z użycia. [/ramka]