Obowiązek ten wynika z § 4 ust. 1 pkt 7 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=293650]rozporządzenia ministra finansów z 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU nr 228, poz. 1510)[/link]. Zgodnie z nim zwolnień z obowiązku ewidencjonowania w kasie fiskalnej nie stosuje się, bez względu na wysokość osiąganych obrotów, przy dostawie: płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

[srodtytul]Nie ma innych zwolnień[/srodtytul]

Obowiązek jest bezwzględny i wyklucza stosowanie innych zwolnień (z trzema wyjątkami, o których piszemy dalej). Dlatego nawet jeśli danego rodzaju dostawy nie trzeba ewidencjonować w kasie (np. sprzedaży wysyłkowej, która jest zwolniona z kas na podstawie pozycji 37 załącznika do rozporządzenia), to jeśli tylko dotyczy ona płyty bądź kasety, żadne zwolnienie nie ma zastosowania.

Oczywiście chodzi o dostawę na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, bo tylko tę ewidencjonujemy w kasach rejestrujących.

Obowiązkowe ewidencjonowanie w kasie dostaw płyt i kaset ma ten skutek, że o ile sprzedawca książek papierowych może nie stosować kas fiskalnych (ze względu na wielkość swoich obrotów albo dokonując dostaw wysyłkowych), o tyle sprzedający książki utrwalone na płycie CD i DVD musi obowiązkowo zarejestrować transakcję w kasie.

[srodtytul]Trzy wyjątki[/srodtytul]

Od tego obowiązku są tylko trzy wyjątki.

Pierwszy dotyczy sytuacji, gdy płyty CD, DVD, kasety wideo i magnetofonowe są sprzedawane bądź nieodpłatnie przekazywane pracownikom (na podstawie § 4 ust. 2 rozporządzenia z 19 grudnia 2008 r.).

Drugi – gdy płyta stanowi wraz z książką, czasopismem lub nutami, do których jest dołączona, jednolity, integralny przedmiot dostawy opodatkowany stawką 0 proc. VAT (razem z książką lub czasopismem specjalistycznym) lub 7 proc. (razem z czasopismem lub nutami). W takiej sytuacji bowiem decydujący będzie sposób sklasyfikowania kompletu według PKWiU – właściwy dla książek, czasopism i nut.

Ale uwaga: jeżeli sprzedaż takiego kompletu zostanie sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 22.14-50, wówczas sprzedawany komplet nabierze cech nagranej płyty CD i jego dostawę trzeba będzie zewidencjonować w kasie. Potwierdziła to [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 28 września 2007 r. (IP-PP2-443-54/07-2/AZ).[/b]

Trzeci wyjątek odnosi się do sytuacji, gdy przekazanie płyty nie jest odpłatną dostawą. Zgodnie bowiem z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT w kasie ewidencjonujemy sprzedaż, a w świetle art. 2 pkt 22 sprzedażą jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Tam więc, gdzie mamy do czynienia z odpłatną dostawą, musimy transakcję zewidencjonować w kasie.

I tu wracamy do wspomnianego już wyżej problemu: kiedy nieodpłatne przekazanie jest odpłatną dostawą towarów.

Jeśli przyjąć interpretację organów podatkowych, to nieodpłatnego przekazania nie trzeba ewidencjonować w kasie tylko wtedy, gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT (patrz [b]interpretacje dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 stycznia 2008 r., IPPP1-443-596/07-3/MP, i z 16 stycznia 2008 r., IP-PP1-443-594/07-2/AK[/b]).

Jeśli trzymać się orzecznictwa wojewódzkich sądów administracyjnych, to w kasie nie trzeba ewidencjonować każdego nieodpłatnego przekazania na cele inne, związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem [b](wyroki WSA z 5 października 2007 r., III SA/Wa 1255/07, i z 17 sierpnia 2007 r., III SA/Wa 984/07).[/b]