Wynika tak z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 24 lutego 2009 r. (IPPB1/415-1417/08-2/EC)[/b].
Podatnik zastanawiał się, [b]czy w spisie z natury należy wykazać koszty opracowania projektu, który na dzień sporządzenia spisu nie został jeszcze odsprzedany, ponieważ nie jest zakończony[/b].
[srodtytul]Podatnik pyta: czy wszystko musi być[/srodtytul]
Prowadzi działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej (przygotowywanie i projektowanie architektury i wnętrz). Spółka dla celów rozliczania podatku dochodowego prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, w której ewidencjonuje koszty zgodnie z art. 22 ust. 6b [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznyc[/link]h (tzw. metoda kasowa). Prace niezbędne do realizacji zamówionych przez kontrahentów projektów wykonywane są we własnym zakresie lub przez podwykonawców.
Ponieważ wykonanie przez firmę projektu wymaga czasu, od złożenia zamówienia do wykonania pracy może minąć kilka miesięcy. Koszty związane ze stworzeniem projektu są ewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie wystawienia faktur/rachunków przez osoby prowadzące działalność gospodarczą lub w dacie wypłaty (postawienia do dyspozycji) wynagrodzeń z tytułu umów-zleceń i o dzieło osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej.
Zdaniem podatnika w sporządzanym spisie nie muszą się znajdować koszty opracowania projektu, który na dzień sporządzenia spisu nie został jeszcze odsprzedany, ponieważ nie jest zakończony.
Inaczej uważała jednak izba skarbowa.
[srodtytul]Izba odpowiada: trzeba wpisać... [/srodtytul]
Zdecydowała, że [b]niezrealizowane koszty opracowania projektu stanowiące produkcję niezakończoną powinny być ujęte w spisie z natury[/b].
Zgodnie z art. 24 ust. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków:
- jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego,
- lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Podatnicy rozliczający się z podatku dochodowego na podstawie prowadzonych ksiąg przychodów i rozchodów obowiązani są uwzględniać regulacje wynikające z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170518]rozporządzenia z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów[/link].
W myśl jego § 27 ust. 1 podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.
[srodtytul]...i uzasadnia decyzję [/srodtytul]
Podatnik w ciągu 14 dni od zakończenia spisu z natury jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia. Spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, a odpadów użytkowych, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania.
Przy działalności usługowej i budowlanej produkcję niezakończoną wycenia się według kosztów wytworzenia, z tym że nie może to być wartość niższa od kosztów materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji niezakończonej. Za koszt wytworzenia uważa się wszelkie koszty związane bezpośrednio i pośrednio z przerobem materiałów, z wykonywaniem usług lub pozyskaniem (wydobyciem) kopalin, z wyłączeniem kosztów sprzedaży wyrobów gotowych.
[ramka][b]Jak rozumieć to pojęcie[/b]
Produkcją niezakończoną jest produkcja w toku oraz półwyroby (półfabrykaty), a więc niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem. [/ramka]