Tak [b]orzekł WSA w Krakowie 27 stycznia 2009 r. (I SA/ Kr 1458/08)[/b].
Spółka złożyła korektę deklaracji na podatek od nieruchomości, argumentując to tym, że błędnie włączyła do podstawy opodatkowania wartość kabla telekomunikacyjnego. Uznała, że kabel nie stanowi części składowej budowli, jaką jest infrastruktura telekomunikacyjna.
Wójt nie zgodził się z tym i wydał decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego z uwzględnieniem wartości linii telekomunikacyjnej (kabla). Spółka odwołała się od tej decyzji, jednak samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało ją w mocy. W uzasadnieniu decyzji przywołało m.in. [b]wyrok NSA z 27 stycznia 2007 r. (FSK 2316/04)[/b], w którym sąd uznał światłowody za część składową budowli.
W skardze do WSA podatnik podniósł, że naruszono ustawę o podatkach i opłatach lokalnych poprzez błędne zaklasyfikowanie kabli telekomunikacyjnych jako budowli. Zarzucił również, że organy podatkowe nie wzięły pod uwagę [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179731]rozporządzenia ministra infrastruktury z 26 października 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie[/link]. Sąd oddalił skargę. Przychylając się do stanowiska organów podatkowych, uznał, że kabel jest nierozerwalnie związany z budowlami telekomunikacyjnymi, stanowi więc ich część składową. W tej sytuacji wartość kabla powinna być wliczona do wartości całej budowli. Dopiero wartość tak rozumianej budowli stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
[i]Autor jest czlonkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]
[ramka][b]Komentuje Marcin Nowakowski, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]
Orzeczenia sądów administracyjnych dotyczące obciążenia kabli telekomunikacyjnych podatkiem od nieruchomości są niejednolite.W komentowanym wyroku sąd zaprezentował przeważające w dotychczasowym orzecznictwie, niekorzystne dla przedsiębiorców stanowisko. Zgodnie z nim infrastruktura telekomunikacyjna nieruchomości podlega podatkowi od nieruchomości wraz z obiektami budowlanymi, w których jest umiejscowiona. Sądy wyrażające taki pogląd zbyt duże znaczenie przywiązują do interpretacji pojęcia części składowej przez pryzmat przepisów kodeksu cywilnego, uznając za decydujące istnienie „powiązania funkcjonalnego” między infrastrukturą i obiektem budowlanym.
Odmienne stanowisko przedstawił wrocławski[b] WSA w wyroku z 4 grudnia 2008 r. (I SA/Wr 992/08, I SA/Wr 991/08)[/b], uznając, że instalacje kablowe niezwiązane bezpośrednio z danym obiektem budowlanym (w ramach całości techniczno-użytkowej) i niespełniające kryterium urządzenia budowlanego nie podlegają podatkowi od nieruchomości.
Należy zgodzić się z twierdzeniem, że sieci techniczne mogą być opodatkowane podatkiem od nieruchomości w dwóch sytuacjach:
- w ramach budowli stanowiącej całość techniczno--użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami lub
- jako urządzenie techniczne związane z obiektem budowlanym, umożliwiające użytkowanie tych obiektów zgodnie z ich przeznaczeniem.
W żadnym z tych wypadków istnienie funkcjonalnego powiązania sieci technicznych z obiektami budowlanymi nie ma decydującego znaczenia.Można jedynie mieć nadzieję, że większe zrozumienie znajdzie stanowisko WSA we Wrocławiu, poddające analizie wszystkie aspekty powiązania infrastruktury technicznej i obiektów budowlanych.[/ramka]