Projekt obwieszczenia ministra finansów w tej sprawie trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych. Ma ono zastąpić dotychczasowy wykaz gwarantów stanowiący załącznik do [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172472]rozporządzenia ministra finansów z 1 marca 2004 r. w sprawie zabezpieczeń akcyzowych (DzU z 2004 r. nr 35, poz. 314 ze zm.)[/link].
Do wydania obwieszczenia upoważnia ministra finansów art. 69 ust. 4 nowej ustawy o podatku akcyzowym, która wejdzie w życie 1 marca ([link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=296270]DzU z 2009 r. nr 3, poz. 11[/link]). Tego też dnia, jak powiedziano nam w ministerstwie, ogłoszone ma zostać również to obwieszczenie.
Na opracowanej przez Ministerstwo Finansów liście gwarantów uprawnionych do udzielania gwarancji bankowych znajdują się 24 banki
– wszystkie, które wyraziły zainteresowanie umieszczeniem ich w tym wykazie, składając stosowne zawiadomienie o zamiarze udzielania gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych jako zabezpieczenia akcyzowego. Chęć udzielania gwarancji ubezpieczeniowych wyraziło natomiast siedem firm ubezpieczeniowych.
Obecny wykaz gwarantów jest znacznie dłuższy i obejmuje 66 banków (w tym dziewięć banków spółdzielczych) oraz 28 zakładów ubezpieczeń.
Przypomnijmy, że zgodnie z prawem gwarant odpowiada całym swoim majątkiem, solidarnie z podatnikiem, jego następcami prawnymi lub osobą trzecią za zobowiązanie podatkowe objęte gwarancją wraz z odsetkami za zwłokę – do wysokości kwoty gwarancji i w terminie wskazanym w gwarancji.