[b]Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej dotyczącej kosztów podatkowych (sygn. IPPB1/415-1407/08-2/KS).[/b]

Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna – świadczy usługi towarowego transportu drogowego. W 2008 r. prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz miał status małego podatnika. W listopadzie 2008 r. kupił samochód ciężarowy. Chce potwierdzić, czy prawidłowo zaliczył wartość zakupu do jednorazowej amortyzacji. Jego zdaniem miał do tego prawo.

Dyrektor izby skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tych wymienionych w art. 23 ustawy. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części. Kosztem podatkowym, stosownie do art. 22 ust. 8 ustawy, są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, czyli odpisy amortyzacyjne.

Amortyzacji podlegają więc m.in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością; maszyny, urządzenia i środki transportu oraz inne przedmioty, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone przez niego, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania. Dotyczy to środków trwałych o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok oraz wykorzystywanych przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Mali podatnicy oraz ci, którzy w danym roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, mogą dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych.

Oznacza to, że do kosztów podatkowych mogą zaliczyć jednorazowo wydatki na inwestycje, których wartość nie przekracza równowartości 50 tys. euro. Chodzi o łączną kwotę odpisów dokonanych według tej metody w danym roku podatkowym. Ta amortyzacja nie dotyczy samochodów osobowych.

Przepisy nie wykluczają natomiast możliwości stosowania tej metody amortyzacji do innych pojazdów transportu drogowego, w tym ciężarowych, jeżeli działalność podatnika ma związek z transportem.

Dyrektor izby przypomniał także, że małym podatnikiem jest firma, której wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 800 tys. euro. Przeliczenia dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

W rozliczeniu za 2008 r. małymi podatnikami są przedsiębiorcy, których przychody ze sprzedaży (wraz z należnym VAT) nie przekroczyły w 2007 r. kwoty 3 mln 14 tys. zł.

Wnioskodawca może zatem skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od pojazdu zakupionego na potrzeby prowadzonej przez niego działalności transportowej.