[b]Uznał tak WSA w Warszawie w wyroku z 25 listopada2008 r. (III SA/Wa 1594/08).[/b]

Spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) i art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT. Wątpliwości dotyczyły momentu zaliczenia skapitalizowanych odsetek do kosztów uzyskania przychodów. Spółka uznała, że należy to zrobić w chwili spłaty odsetek. Według organów podatkowych za taki moment należy uznać datę kapitalizacji.Sprawa trafiła do WSA, który uchylił interpretację fiskusa.

W ocenie sądu, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 ustawy o CIT, nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu kredytu i pożyczki, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek. Warunkiem zaliczenia w ciężar kosztów skapitalizowanych odsetek jest ich spłata. Tak więc potrącamy je w momencie, w którym nastąpiła spłata.

[i]Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Paweł Mikuła, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Katowicach)[/b]

Kapitalizacja odsetek oznacza, że pożyczkobiorca fizycznie ich nie spłaca, ale dolicza ich sumę do kwoty głównej pożyczki. Kiedy może zaliczyć je do kosztów? Niestety, sądy nie odpowiadają jednoznacznie na to pytanie. Niektóre z nich uważają, że odsetki powinny być zaliczone do kosztów podatkowych już w momencie kapitalizacji. Ale pojawiają się też orzeczenia sądowe wskazujące na konieczność faktycznej zapłaty skapitalizowanych odsetek.

Z kolei z najnowszych interpretacji organów podatkowych wynika, że wierzyciel uzyskuje przysporzenie majątkowe już w momencie kapitalizacji, a więc powinna ona rodzić takie same skutki, jak faktyczna zapłata odsetek.

Omawiany wyrok warszawskiego WSA wskazuje jednak, że momentem decydującym o rozpoznaniu kosztów jest faktyczna zapłata odsetek. Wydaje się więc, że jeszcze będziemy musieli poczekać na jednoznaczne stanowisko w tej kwestii.[/ramka]