[b]Tak wynika z pisma Ministerstwa Finansów z 12 stycznia br. opublikowanego na stronach internetowych resortu. [/b]

Przypomnijmy: z [b]orzeczenia ETS z 22 grudnia 2008 r. (C-414/07)[/b] wynika, że polskie przepisy, które ograniczają prawo do odliczenia VAT przy nabyciu samochodów i paliwa, są niezgodne z prawem unijnym. Wyrok ten daje wielu przedsiębiorcom szanse na odzyskanie nieodliczonego VAT.

Jak jednak pisaliśmy w DF z 8 stycznia br. (Ł. Jamróz, [link=http://www.rp.pl/artykul/244762.html]„Wystąpisz o zwrot VAT, możesz mieć problem z kosztami”[/link]), ze stanowiska Ministerstwa Finansów z 22 grudnia ub.r. wydanego po wyroku ETS wynikało, że podatnicy, którzy wystąpią o zwrot VAT, będą musieli skorygować koszty.

Teraz ministerstwo zmieniło zdanie (co ciekawe zmieniło też swoje pierwsze stanowisko, chociaż na stronach internetowych resortu ma ciągle taką samą datę).

Jak czytamy w piśmie z 12 stycznia: „podatnicy, którzy w związku z tym wyrokiem dokonają odliczenia podatku od towarów i usług poprzez dokonanie korekty rozliczenia w tym podatku, nie są obowiązani do korygowania kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym”.

Nie oznacza to jednak, że korekta VAT będzie zupełnie bezbolesna w podatku dochodowym. Jeśli bowiem nieodliczony VAT był zaliczony wcześniej do kosztów, to zwrócona kwota musi być wykazana jako przychód. Tak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 7d ustawy o PIT oraz art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o CIT i takie rozwiązanie wskazywaliśmy też jako prawidłowe w DF z 8 stycznia.