[b]Nie[/b] Będzie pan bowiem świadczył swojemu pracodawcy te same usługi co na etacie. To wyklucza opodatkowanie stawką liniową. Mówi o tym art. 9a ust. 3 ustawy o PIT. Wynika z niego, że z podatku liniowego nie skorzystają ci, którzy świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Przy czym muszą to być usługi odpowiadające czynnościom, które wykonywali (lub wykonują) w ramach stosunku pracy (w tym bądź poprzednim roku podatkowym). Zasadniczo w takiej sytuacji po przejściu z etatu na działalność na podatek liniowy trzeba poczekać przynajmniej rok.
Można byłoby go opłacać, gdyby wykonywał pan na rzecz swojego pracodawcy inne czynności niż w ramach etatu. Potwierdza to przykładowo [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 26 lutego 2008 r. (IPPB1/415-466/07-2/PJ).[/b]
Spójrzmy na stan faktyczny. Doradca kredytowy prowadzi działalność i współpracuje z firmą X. Pozyskuje klientów, nawiązuje kontakty z deweloperami, pomaga wybrać właściwy produkt. Oprócz tego jest zatrudniony w firmie X na 1/16 etatu jako asystent sprzedaży. W ramach stosunku pracy kompletuje dokumenty dotyczące wniosków kredytowych, potwierdza je za zgodność z oryginałem i kseruje. Czy może płacić podatek liniowy od dochodów z działalności? Tak, bowiem zakres obowiązków w ramach stosunku pracy nie odpowiada czynnościom, które wykonuje na rzecz swojego pracodawcy, świadcząc usługi w ramach działalności – odpowiedziała izba skarbowa.
Podobnie było w sprawie rozpatrzonej przez[b] Izbę Skarbową w Poznaniu w interpretacji z 17 stycznia 2008 r. (ILPB1/415-143/07-3/AG)[/b]. Chodziło w niej o rozliczenie pracownika naukowo-dydaktycznego, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta (na podstawie aktu mianowania). Jego obowiązki to praca naukowa, prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów oraz uczestniczenie w pracach organizacyjnych uczelni. Oprócz tego od 2007 r. prowadzi działalność, zajmując się szkoleniami i doradztwem. W 2006 r. prowadził – na podstawie umowy-zlecenia – na rzecz uczelni szkolenia, organizowane dla firm produkcyjnych. Czy może nadal świadczyć takie usługi dla uczelni w ramach działalności i rozliczać się podatkiem liniowym? Tak, ponieważ zakres czynności wykonywanych na podstawie umowy o pracę nie jest zbieżny z zakresem czynności i usług, które świadczy w ramach działalności – czytamy w interpretacji.