Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych od niektórych dochodów (przychodów). Opracował go minister finansów na wniosek ministra rozwoju regionalnego.

Nowe przepisy przygotowywane są z myślą o uczestnikach projektu objętego działaniem 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” programu operacyjnego „Kapitał ludzki”. Chodzi o środki finansowe przyznane uczestnikom projektu na rozwój przedsiębiorczości. W tym na cele inwestycyjne dla tych, którzy w trakcie szkolenia lub po jego zakończeniu zarejestrowali działalność gospodarczą lub zarejestrowali się w Krajowym Rejestrze Sądowym, do wysokości stanowiącej równowartość 40 tys. zł lub 20 tys. zł w wypadku członka spółdzielni. Dotyczyć to będzie również środków na wsparcie pomostowe w postaci pomocy finansowej wypłacanej miesięcznie przez okres do sześciu lub do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia (uruchomienia) działalności gospodarczej – stanowiących pomoc de minimis.

Jak twierdzi minister rozwoju regionalnego, środki finansowe kierowane są do osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą, w tym zwłaszcza znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy. Przykładowo – do kobiet, młodych ludzi do 25. roku życia, niepełnosprawnych, osób po pięćdziesiątce, a także mieszkańców obszarów wiejskich, którzy zamierzają podjąć zatrudnienie w obszarach niezwiązanych z produkcją roślinną lub zwierzęcą.

Korzystając więc z uprawnień, jakie daje art. 22 § 1 pkt 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176376]ordynacji podatkowej[/link], [b]minister finansów chce zaniechać poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2009 r.[/b]

„Proponuje się obowiązywanie tego aktu do końca 2009 r., gdyż planowane jest zwolnienie przedmiotowych dochodów (przychodów) poprzez regulacje ustawowe” – wyjaśnia Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu. Jak się okazuje, zaniechanie poboru podatku jest konieczne, aby w sposób równy pod względem prawnopodatkowym traktowani byli zarówno beneficjenci („projektodawcy”), jak i uczestnicy projektu, którzy są usługobiorcami beneficjentów.

Obecnie przychody beneficjentów w postaci środków pochodzących z dotacji rozwojowych, o których mowa w art. 106 ust. 2 pkt 3a [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=180304]ustawy o finansach publicznych[/link], uzyskane w związku z realizacją programu operacyjnego, są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Tymczasem dla uczestników projektu (usługobiorców) będących osobami fizycznymi lub prawnymi, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w wyniku uczestniczenia w projekcie, otrzymane od beneficjenta środki finansowe będą stanowić przychód w rozumieniu PIT i CIT.

Niewydanie tego rozporządzenia oznaczałoby więc akceptację nierównego traktowania podatników. Przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia.