Powód jest prosty: 18-proc. podatek (wraz z ulgami) jest korzystniejszy niż 19-proc. liniowy. A może też okazać się, że skala jest bardziej opłacalna dla tych, którzy są w drugim progu (32 proc.), ale mogą np. rozliczyć się razem z małżonkiem.

[srodtytul]Chcesz płacić mniej...[/srodtytul]

Do tej pory osoby, które dobrze zarabiały na swojej firmie, nie miały większych wątpliwości. Wybierały 19-proc. stawkę liniową, aby uciec od 40-proc. progresywnego podatku. Przedsiębiorcy, którzy byli w 30- proc. progu, mieli więcej dylematów. Po skorzystaniu z ulg mogli bowiem zapłacić fiskusowi mniej, niż płacąc podatek liniowy.

W tym roku mamy niższe stawki w skali podatkowej. Dochody do 85 528 zł będą obciążone 18-proc. podatkiem i oczywiste jest, że bardziej się to opłaca niż 19-proc. stawka liniowa.

[srodtytul]... musisz zrobić symulację[/srodtytul]

Wyższy dochód to 32-proc. danina, ale nawet wtedy nie zawsze warto wybierać podatek liniowy. Przedsiębiorca, który ma 8000 zł dochodu miesięcznie, straci na 19-proc. stawce. A jeśli może korzystać z podatkowych preferencji (np. wspólnego rozliczenia z małżonkiem i ulgi na dzieci), skala podatkowa przyniesie mu jeszcze większe korzyści. Wtedy nawet przy wysokich dochodach nie warto przechodzić na liniowe rozliczenie.

Każdy musi więc się zastanowić, ile mniej więcej w tym roku zarobi i z jakich ewentualnie ulg może skorzystać. I wtedy dopiero podjąć decyzję, co jest dla niego bardziej opłacalne – skala czy podatek liniowy.

To nie wszystkie możliwości: wielu przedsiębiorcom przysługuje jeszcze ryczałt lub karta podatkowa.

[srodtytul]Zawiadomienie do 20 stycznia[/srodtytul]

Przedsiębiorca, który chce zmienić formę opodatkowania, musi do 20 stycznia poinformować o tym urząd. Jeśli zapomni o tym terminie, musi opłacać się fiskusowi na takich samych zasadach jak w poprzednim roku.

Zawiadomienie o formie rozliczania warto złożyć w urzędzie osobiście i zachować kopię z potwierdzeniem odbioru. Jeśli nie możemy tego zrobić, wyślijmy je listem poleconym i nie wyrzucajmy potwierdzenia nadania.

Nie musimy składać zawiadomienia o formie opodatkowania, jeśli nic się w naszej działalności nie zmienia.

[ramka][b]Przykład 1[/b]

Pan Kowalski w poprzednim roku płacił podatek liniowy. W tym roku uznał, że korzystniejsza jest dla niego skala podatkowa. Do 20 stycznia musi poinformować urząd o zmianie formy rozliczenia.

[b]Przykład 2[/b]

Pan Kowalski założył na początku roku własną firmę. Jeśli chce rozliczać się według skali podatkowej, nie musi składać zawiadomienia w tej sprawie. Inaczej będzie, gdy wybierze stawkę liniową. Wtedy musi poinformować o tym urząd.[/ramka]

[srodtytul]Decyzja na cały rok[/srodtytul]

Wybrany sposób rozliczania podatku obowiązuje przez cały rok. Przedsiębiorca, który np. w lipcu zorientuje się, że stawka liniowa mu się nie opłaca, nie może przejść od razu na skalę podatkową. Chyba że zlikwiduje firmę i założy nową. Ale urząd może nie zaakceptować takich manewrów.