Podobnie będzie w sytuacji odwrotnej, gdy w ubiegłym roku płaciliśmy daninę według skali, a teraz uznaliśmy, że lepiej rozliczać się podatkiem liniowym.
O zmianie zasad opodatkowania musi poinformować urząd także przedsiębiorca, który płacił poprzednio ryczałt albo kartę podatkową, a teraz chce rozliczać się podatkiem progresywnym. Fiskus musi też wiedzieć o jego przejściu na podatek liniowy.
Rezygnując z form ryczałtowych, musimy 1 stycznia założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów. W ciągu 20 dni informujemy o tym urząd skarbowy. Podobnie będzie, jeśli wcześniej prowadziliśmy księgi rachunkowe, a teraz zakładamy księgę podatkową. Informację o zmianie formy rozliczania (np. z ryczałtu na skalę podatkową) oraz o założeniu księgi przychodów i rozchodów możemy zamieścić w jednym piśmie.
Nie musimy składać zawiadomienia o założeniu księgi przychodów i rozchodów, jeśli prowadziliśmy ją w ubiegłym roku (i nadal zamierzamy to robić).
Możemy też wybrać sposób i częstotliwość rozliczania zaliczek na podatek: co miesiąc, co kwartał, według metody uproszczonej. Na zmianę mamy czas do 20 lutego, z tym że ryczałtowcy muszą poinformować o wyborze kwartalnej metody rozliczania podatku do 20 stycznia.
Zawiadomienie o formie rozliczania warto złożyć w urzędzie osobiście i zachować kopię z potwierdzeniem odbioru. Jeśli nie możemy tego zrobić, wyślijmy je listem poleconym i nie wyrzucajmy potwierdzenia nadania.
Oczywiście nie trzeba składać informacji o formie rozliczania, jeśli nic się w naszej działalności nie zmienia.