[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 25 listopada 2008 r. (IPPB1/415-1029/08-2/PJ).[/b]
Podatnik zamierza kupić samochód osobowy, który będzie wykorzystywany do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Zakup samochodu w całości będzie zaksięgowany bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów (nie będzie to środek trwały, bo zamiar jego użytkowania w działalności będzie krótszy niż rok).
Po siedmiu, ośmiu miesiącach od zakupu podatnik przekaże samochód na cele osobiste (od tej chwili nie będzie wykorzystywany w działalności). Zastanawiał się, [b]czy zaprzestanie wykorzystywania samochodu do celów działalności gospodarczej będzie miało wpływ na rozliczenia podatkowe[/b].
[srodtytul]Przychody z działalności [/srodtytul]
Izba skarbowa odpowiedziała, że przychodem z działalności gospodarczej jest odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej niezależnie od tego, czy zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych). W przypadku wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej przychód z tytułu jego zbycia powstanie również, jeżeli sprzedaż nastąpi w okresie sześciu lat po wycofaniu tego składnika.
Jak zatem widać, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazują, że w przypadku wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej i przekazania go na potrzeby osobiste powstaje obowiązek podatkowy.
Pamiętać trzeba jednak, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 49 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa niezaliczanych zgodnie z odrębnymi przepisami do środków trwałych – w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane do celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz służą celom osobistym podatnika, pracowników lub innych osób albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą przedsiębiorstwa.
[srodtytul]Tylko konkretne cele [/srodtytul]
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie składników majątku możliwe jest więc, jeżeli podatnik wykaże, iż składniki majątku były faktycznie wykorzystywane w działalności i przyczyniły się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. [b]Jeśli zaś służyły celom osobistym, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. W takim wypadku przekazanie samochodu na cele osobiste powinno skutkować wyłączeniem wydatków na jego zakup z kosztów uzyskania przychodów.[/b]