Zasady rozliczania ulgi nie zmienią się. Nowością jest natomiast przygotowanie przez ministra finansów odrębnego[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=293623] rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kasy (DzU nr 228, nr 1509)[/link].
[srodtytul]W której deklaracji[/srodtytul]
Tak jak dotychczas ulgę można odliczyć w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub za okresy późniejsze. Podstawą odliczenia jest posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę.
Kwota dokonanego w danym okresie rozliczeniowym odliczenia, z tytułu zakupu kas rejestrujących, nie może być wyższa od różnicy między podatkiem należnym a naliczonym.
W sytuacji gdy kwota podatku naliczonego jest większa albo równa kwocie VAT należnego w danym okresie rozliczeniowym, podatnik może otrzymać zwrot nierozliczonej wcześniej kwoty. Jeśli firma składa deklaracje co miesiąc, to w danym okresie rozliczeniowym wysokość zwrotu nie może przekroczyć 25 proc. kwoty przysługującego podatnikowi do odliczenia przed jego pierwszym dokonaniem. Gdy podatnik rozlicza się kwartalnie, w jednym okresie rozliczeniowym może odzyskać dwa razy wyższą kwotę.
[srodtytul]Zgłoszenie warunkiem odliczenia[/srodtytul]
Podstawowym warunkiem odliczenia jest złożenie do urzędu skarbowego pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania. Trzeba tego dokonać przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania. Podatnicy, którzy zamierzają stosować tylko jedną kasę, mogą to zrobić na formularzu zgłoszenia o miejscu instalacji kasy. Wtedy trzeba jednak pamiętać, aby je złożyć przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania.
[srodtytul]Kiedy zwrot na konto[/srodtytul]
Zdarza się, że kasę muszą zainstalować firmy, które nie rozliczają VAT. Nie mają one możliwości odliczyć przysługującej im ulgi od podatku należnego. Dlatego ustawodawca umożliwia im otrzymanie pieniędzy na rachunek bankowy. Dotychczas ustawa o VAT nie precyzowała, czy musi on spełniać jakieś warunki. Od 1 grudnia określono, że chodzi o konto w banku mającym siedzibę w Polsce lub rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem. Nie zmienił się termin zwrotu, podatnik powinien odzyskać pieniądze w ciągu 25 dni od złożenia wniosku.
Szczegółowe zasady zwrotu reguluje rozporządzenie. Może się o niego ubiegać podatnik, który:
- rozpoczął ewidencjonowanie nie później niż w obowiązującym terminie,
- dokonał zgłoszenia o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania,
- złożył zgłoszenie o miejscu instalacji kasy wymagane na podstawie przepisów dotyczących kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy.
[srodtytul]Konieczny wniosek[/srodtytul]
Zwrot jest dokonywany na wniosek podatnika składany do urzędu skarbowego. Wniosek ten powinien zawierać:
- imię nazwisko lub nazwę podatnika,
- jego dane adresowe,
- numer identyfikacji podatkowej.
Podatnicy świadczący usługi przewozów osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi muszą dodatkowo podać informację o numerze licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką oraz numerze rejestracyjnym i bocznym taksówki.
Do wniosku należy dołączyć:
- dane podmiotu prowadzącego serwis kas, który dokonał fiskalizacji,
- oryginał faktury potwierdzającej zakup wraz z dowodem zapłaty całej należności,
- informacje o numerze rachunku bankowego podatnika,
- fotokopię świadectwa przeprowadzonej legalizacji ponownej taksometru współpracującego z kasą o zastosowaniu specjalnym (w przypadku podatników świadczących usługi przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi).
[ramka][b]Warto pilnować terminów[/b]
Z ulgi na zakup kasy mogą skorzystać podatnicy, którzy rozpoczną wydawanie paragonów nie później niż w obowiązujących ich terminach. [/ramka]