Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe przepisy zawarte w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=290821]ustawie z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 209, poz. 1320)[/link]. Wprowadzają one nowe progi obrotu dla tzw. małych podatników uprawnionych do rozliczenia kasowego.
Na czym polega metoda kasowa? Krótko mówiąc na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Metodę kasową mały podatnik może wybrać po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie ją stosował.
[srodtytul]Deklaracja i podatek[/srodtytul]
Podatnik, który wybrał metodę kasową, obowiązany jest do składania deklaracji, obliczania i wpłacania podatku za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Pamiętajmy, że [b]po zmianie przepisów ustawy o VAT nie tylko mali podatnicy mogą składać kwartalne deklaracje podatkowe[/b]. Podatnicy rozliczający się kwartalnie inni niż mali są obowiązani do wpłacania zaliczek na podatek za pierwszy oraz za drugi miesiąc kwartału w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego wynikającej z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał.
Do przedsiębiorcy, który wybrał kasową metodę rozliczeń VAT, stosuje się odrębne przepisy dotyczące sposobu rozliczania podatku naliczonego oraz wystawiania faktur.
Podatnik rozliczający się kasowo może obniżyć co do zasady kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym uregulował całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury – nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury.
Jeśli natomiast podatnik nie wybrał metody kasowej, może się rozliczać kwartalnie lub miesięcznie w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po tym, w którym powstał obowiązek podatkowy. Zatem korzystanie z kwartalnego rozliczania podatku nie jest uzależnione od wyboru kasowej metody rozliczeń. Jeżeli jednak podatnik wybrał tę metodę, jest zobowiązany dokonywać rozliczeń kwartalnych.
[srodtytul]Utrata prawa [/srodtytul]
Podatnicy, którzy tracą prawo do stosowania metody kasowej, składają deklaracje podatkowe za okresy miesięczne (lub kwartalne po ponownym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego), począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym nastąpiło przekroczenie kwot powodujące utratę prawa do rozliczania się metodą kasową.
Na marginesie warto przypomnieć, że do art. 99 ustawy o VAT dodany został nowy ust. 7a. Zgodnie z nim w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Od zasady tej są jednak wyjątki (ust. 7b).
[ramka][b]Są nowe limity[/b]
Małym podatnikiem jest:
- ten, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości [b]1 200 000 euro[/b] (poprzednio 800 000 euro),
- prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości [b]45 000 euro[/b] (poprzednio 30 000 euro). [/ramka]
[i]Autor jest radcą prawnym, partnerem w InCorpore Banach Iniewski Stradomski[/i]