[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 11 grudnia 2008 r. (IBPBI/1/415/W-66/08/KB).[/b]
Niepełnosprawny zarejestrowany w urzędzie pracy uzyskał pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (na podstawie ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych). Dwa lata później część pożyczki oraz odsetek, jakie przysługiwałyby od niej, zostały mu umorzone.
Podatnik zastanawiał się czy otrzymane umorzenie jest zwolnione od podatku dochodowego. Izba skarbowa stwierdziła, że umorzona pożyczka i odsetki nie będą podatkowane.
[srodtytul]Kiedy będzie przychód[/srodtytul]
Zgodnie z art. 14 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link] za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy.
Przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.
[srodtytul]Czasem zwolnienie[/srodtytul]
Art. 21 ustawy wymienia przysporzenia majątkowe, które mimo spełnienia przesłanek kwalifikujących je do kategorii przychodów są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a ustawy wynika, że wolne od podatku dochodowego są otrzymywane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Zakres zwolnionych od podatku dochodowego świadczeń, o których mowa w tym przepisie, określa ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wynika z niej, że rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośrednictwa pracy.
[srodtytul]Pismo resortu[/srodtytul]
Jak wynika z[b] pisma Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych z 21 listopada 2008 r. (BON-I-5232-83-WK/08)[/b] zakresem zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „nie jest objęta wartość każdego świadczenia sfinansowanego ze środków PFRON lub ZFRON, lecz wyłącznie tego, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywane jest na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych. (...) należy uznać, że także umorzenie pożyczki udzielonej osobie niepełnosprawnej na rozpoczęcie działalności stanowi świadczenie na rehabilitację zawodową, a zatem będzie miało do niego zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a ustawy”.
[ramka][b]GPP>uwaga [/b]
Jeśli umorzenie części pożyczki otrzymanej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz przypadających na tę część odsetek stanowi świadczenie na rehabilitację zawodową, to jest zwolnione z PIT.[/ramka]