[b]Tak.[/b] Koszty, jakie zakład pokrył z własnych środków obrotowych na kolację wigilijną zorganizowaną dla pracowników, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Mają one bowiem wpływ na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów i nie zostały ponadto poniesione na reprezentację czy działalność socjalną. Nie ma ich również w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów zawartych w:

– art. 23 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link],

– art. 16 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=115893]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.)[/link].

Kolacja taka ma z reguły na celu nie tylko konsumpcję, ale przede wszystkim zintegrowanie podwładnych ze sobą i z pracodawcą, czemu sprzyja świąteczna atmosfera. Wysiłek i zaangażowanie finansowe firmy mogą z kolei przełożyć się w przyszłości na konkretne efekty i przychody. Koszty te są zatem przemyślane i racjonalnie uzasadnione, trzeba je jednak prawidłowo udokumentować. Przedsiębiorca powinien dysponować nie tylko fakturą czy rachunkiem odzwierciedlającymi ceny usługi gastronomicznej, ale także programem imprezy integracyjnej i dokumentem potwierdzającym, do kogo zostały skierowane zaproszenia.

[i]Autorka jest doradcą podatkowym[/i]