[b]Przeczytałem, że można wrzucić w koszty wydatki na szczepienia pracowników przeciw grypie. Nie stać nas na takie wydatki, bo jesteśmy niewielką firmą. Mamy za to inny problem: jeden z naszych wspólników musi wyjechać do Azji, żeby nawiązać kontakty handlowe. Musi się zaszczepić przeciw durowi brzusznemu i tężcowi. Czy taki wydatek możemy wrzucić w koszty spółki?[/b]
[b]Tak[/b] Gdyby chodziło o szczepienia dla pracowników, to w zasadzie nie powinno być wątpliwości: szef wrzuca takie wydatki w koszty niezależnie od tego, czy chodzi o szczepienia przeciw grypie czy przeciw chorobom tropikalnym. Organy podatkowe uznają bowiem zwykle, że kupując szczepienia dla pracowników, pracodawca działa w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów (chory pracownik nie przychodziłby do pracy).
Do takich wniosków doszedł m.in.[b] dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach z 12 września 2008 r. (IP-PB3-423-750/08-4/KR) i z 27 sierpnia 2008 r. (IP-PB3-423-885/08-2/KR)[/b]. W obu pismach zgodził się z podatnikiem, że „koszty szczepień przeciwko chorobom zakaźnym stanowiących skuteczny środek profilaktyki w walce z chorobami (zagrożeniami biologicznymi) mogącymi dotknąć pracowników będących w podróży służbowej stanowią koszty ponoszone w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów. Zatem ponoszone przez podatnika wydatki są związane w sposób pośredni z uzyskiwanymi przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej”.
Jednak sytuacja, o którą pyta czytelnik, jest o tyle inna, że chodzi o szczepienia wspólnika, a nie pracownika. Zasadniczo jeśli przedsiębiorca chce zadbać o swoje zdrowie, a nie zdrowie pracownika, to wydatki z tym związane musi już pokryć z własnej kieszeni. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że organy podatkowe uznałyby wydatki za osobiste i nie zgodziły się na zmniejszenie z tego tytułu podstawy opodatkowania. Dotyczy to jednak takich wydatków jak zakup pakietu medycznego.
Nie wydaje się natomiast, by zakaz wrzucania w koszty mógł dotyczyć również szczepień ochronnych. W sytuacji, o którą pyta czytelnik, chodzi o wspólnika, który wyjeżdża do Azji w celach służbowych, a nie prywatnych (np. wypoczynkowych, odwiedzin rodziny). Nie ma uzasadnienia, by do takiej sytuacji nie mogła mieć zastosowania argumentacja zastosowana przez dyrektora warszawskiej izby: „Nie powinno się bowiem zapominać o przesłankach wynikających z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, warunkujących zaliczenie poniesionych kosztów do kosztów uzyskania przychodów. (...) Aby wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, winien pozostawać w związku z przychodami i prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika oraz nie może zostać wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy jako wydatek niestanowiący kosztów uzyskania przychodów”.
Ponieważ ustawa o podatku dochodowym nie zabrania wprost wrzucania w koszty wydatku na szczepienia tropikalne właściciela firmy, to jeżeli tylko wydatek ten jest uzasadniony potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej, można zmniejszyć o niego podstawę opodatkowania.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link] oraz [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=115893]ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.)[/link][/i]