Z początkiem roku wchodzą w życie kolejne punkty rozporządzenia ministra finansów w sprawie deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Dzięki temu podatnicy prześlą online 20 kolejnych formularzy.
Będą to m.in. deklaracje PIT-40 (roczne obliczenie przez płatnika podatku od dochodu uzyskanego w roku podatkowym), PIT-16 (wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej), PIT 28/A (informacja o przychodach z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz najmu i dzierżawy), CIT-6R (deklaracja o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z udziałów w zyskach osób prawnych), CIT-8A (zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu lub straty przez podatkową grupę kapitałową), CIT-10R (deklaracja o wysokości pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium RP). Oznacza to, że [b]od 1 stycznia przyszłego roku podatnicy będą wysyłać przez Internet w sumie 81 różnych deklaracji.[/b]
Przypomnijmy, że system e-deklaracji ruszył z początkiem 2008 r. Od kwietnia 2008 r. deklaracje online są dostępne także dla osób fizycznych, które mogą przesłać tą drogą m.in. formularz PIT-37, czyli rozliczyć dochody z pracy, oraz PIT-36, gdzie rozliczają dochody z działalności gospodarczej.
Od 1 lipca 2008 r. przesyłać można m.in. PIT-11, czyli informację o pobranych dochodach i zaliczkach na podatek dochodowy, oraz SD-Z1, czyli zgłoszenie o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych.
Zainteresowani muszą jednak pamiętać, by zawiadomić urząd skarbowy o tej formie rozliczenia. Konieczny jest także kwalifikowany podpis elektroniczny. Może to być barierą szczególnie dla osób fizycznych, które de facto wykorzystują e-podpis jedynie raz w roku, przesyłając przez Internet roczne zeznanie podatkowe.
Także część firm narzeka, ponieważ podpis elektroniczny może być przypisany jedynie do osoby fizycznej. W dużych spółkach powoduje to problemy organizacyjne.