[b]Tak wynika ze stanowiska Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów zamieszczonego w ostatnim Biuletynie Skarbowym (nr 1/ 2008).[/b]

[srodtytul]Kupujemy środki trwałe...[/srodtytul]

Pismo dotyczy sytuacji opisanej w art. 127 – 128 i 134 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=177815]prawa upadłościowego.[/link] Z przepisów tych wynika, że jeżeli czynność upadłego jest bezskuteczna, to majątek, którym zadysponował, powinien być przekazany do masy upadłości. Jakie to ma skutki dla jego nabywcy? Załóżmy, że spółka kupiła samochody ciężarowe i faktycznie wykorzystywała je w działalności. Ponieważ były to środki trwałe, amortyzowała je. Czy gdy się okazało, że musi je przekazać do masy upadłości, powinna skorygować dokonane już odpisy amortyzacyjne? Nie. Zdaniem ministerstwa najważniejsze jest to, że pojazdy były własnością spółki (bo transakcja była w momencie nabycia ważna i skuteczna) i faktycznie używała ich na potrzeby działalności. Jeśli samochody spełniały wszystkie kryteria pozwalające uznać je za środki trwałe, mogły być amortyzowane. Nie ma podstaw do uznania odpisów za nieprawidłowe i robienia ich wstecznej korekty.

[srodtytul]... wykorzystujemy je w firmie...[/srodtytul]

Jak czytamy w piśmie resortu: „Dokonane odpisy amortyzacyjne zostały prawidłowo rozliczone jako koszt uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT, gdyż od momentu nabycia do momentu przekazania do masy upadłości samochody:

- stanowiły własność spółki (i stanowią własność spółki do momentu ich zbycia przez syndyka w toku postępowania upadłościowego),

- były wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą,

- przewidywany (i faktyczny) okres ich używania był dłuższy niż rok.Tym samym spółce przysługiwało prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodów. Późniejsze przekazanie samochodów do masy upadłości nie niweczy tego prawa w odniesieniu do okresu używania samochodów przez spółkę”.

[srodtytul]... i odliczamy odpisy[/srodtytul]

Taki pogląd przedstawiła też w podobnej sprawie [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 5 sierpnia 2008 r. (ITPB3/423-272/a/08/AM)[/b]. Także tutaj stwierdzono: „Z opisanego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że nabyte przez spółkę samochody ciężarowe spełniały w dniu przyjęcia do używania wszystkie kryteria pozwalające uznać je za środki trwałe w rozumieniu art. 16a ust. 1 ustawy o CIT, oraz że transakcja w momencie nabycia tych samochodów była ważna i skuteczna. Tym samym dokonane w okresie używania tych środków trwałych odpisy amortyzacyjne należy uznać za prawidłowe, co skutkuje brakiem konieczności dokonywania ich wstecznej korekty poprzez wyłączenie tych odpisów z kosztów uzyskania przychodów”.

[srodtytul]Co zrobić po zwrocie[/srodtytul]

Ministerstwo Finansów przypomniało też o skutkach zwrotu zapłaconych przy nabyciu majątku pieniędzy. Otóż w takiej sytuacji nabywca będzie musiał skorygować koszty. Tak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT. Odzyskana kwota nie będzie natomiast dla firmy przychodem podatkowym (art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT).