Tak wynika z [b]wyroku WSA w Poznaniu z 5 listopada 2008 r. ( I SA/Po 705/08.[/b]
[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]
Urząd kontroli skarbowej wydał decyzję, w której określił zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych. W decyzji pouczył podatniczkę o możliwości wniesienia odwołania w ciągu 14 dni od jej otrzymania. Podatniczka terminu tego nie dochowała. Złożyła więc wniosek o jego przywrócenie. Twierdziła, że nie była w stanie wywiązać się z terminu przewidzianego do złożenia odwołania, bo w okresie tym sprawowała opiekę nad chorym synem. Do wniosku dołączyła zaświadczenie lekarskie. Izba skarbowa prośby tej nie uwzględniła.
Jej zdaniem uniknięcie negatywnych skutków dokonania czynności po upływie ustawowego terminu wymaga uprawdopodobnienia braku winy umyślnej, ale także dołożenia należytej staranności, jakiej można wymagać od osoby dbającej o własne interesy. Podatniczka zdaniem izby tego nie zrobiła. Choroba małoletniego syna leczonego w przychodni lekarskiej nie stanowi okoliczności wystarczającej do uznania, że strona nie mogła wnieść odwołania, ponieważ nie była to przeszkoda nie do przezwyciężenia i nie uniemożliwiała stronie dokonania czynności w ustawowym terminie. Choroba syna nie powoduje bowiem niemożności całkowitego funkcjonowania i działania podatniczki.
Sprawa znalazła swój finał w sądzie, który uwzględnił skargę podatniczki.
[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
Zdaniem WSA przywrócenie terminu do wniesienia odwołania nie jest dopuszczalne, gdy przedsiębiorca dopuścił się choćby lekkiego niedbalstwa. Przeszkody powodujące uchybienie terminu muszą być niezależne od zainteresowanego i mogą dotyczyć jedynie ostatniego dnia terminu przewidzianego dla dokonania czynności procesowej. Okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu trzeba jedynie uprawdopodobnić. W ocenie sądu podatniczka uprawdopodobniła fakt, który uniemożliwiał jej wniesienie odwołania w przewidzianym przez ustawę terminie. Wynika to nie tylko z wniosku, ale jest poparte odpowiednim dokumentem – zaświadczeniem lekarskim. Dotyczy ono tego okresu, w którym miała być dokonana czynność procesowa.
[wyimek]Wykluczenie winy w uchybieniu terminu wymaga wykazania, że mimo dołożenia wszelkich starań podatnik nie mógł przezwyciężyć przeszkody uniemożliwiającej wniesienie odwołania w terminie[/wyimek]
Izba skarbowa niesłusznie uznała, że choroba dziecka podatniczki nie uniemożliwiała jej normalne funkcjonowanie. Organ nie poczynił żadnych ustaleń w zakresie istnienia lub braku winy podatniczki. Jeśli dokument przedstawiony przez nią był niewystarczający, nic nie stało na przeszkodzie, aby to organ ustalił, np. jaka choroba małoletniego dziecka wymagała opieki nad nim, czy opieka ta miała charakter stały, czy skarżącej w opiece nad dzieckiem ktoś pomagał.