[b]Wynika tak z interpretacji wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IP-PB3-423-1149/08-2/KR) w sprawie odsetek za opóźnienie wykonania umowy.[/b]

Z pytaniem zwróciła się spółka – dom mediowy – która pośredniczy w nabywaniu i sprzedaży czasu oraz powierzchni reklamowej w środkach masowego przekazu. Spółka zawiera umowy z mediami w imieniu własnym, ale na rzecz jej kontrahentów. Zobowiązuje się zapłacić za nabyty czas antenowy lub powierzchnię reklamową w określonym terminie. Płaci jednak dopiero w momencie, w którym zleceniodawca przeleje na jej rachunek określoną kwotę. Jeśli spółka przekroczy termin płatności, to ona jest obciążana odsetkami za zwłokę.

[b]Jednak część mediów, które regularnie współpracują z pytającą spółką, rezygnuje z pobrania odsetek poprzez umowę zwolnienia z długu. Spółka pyta, czy zwolnienie z karnych odsetek oznacza dla niej przychód podatkowy.[/b]

Jej zdaniem w tej sytuacji nie ma ani przychodu, ani konieczności zapłaty daniny. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT dla wierzyciela odsetki stają się przychodem dopiero w momencie ich faktycznego otrzymania. Dla dłużnika z kolei stają się kosztem uzyskania przychodów w momencie ich zapłacenia.

Prawo przewiduje, że również do podatników prowadzących działalność gospodarczą stosuje się kasową metodę opodatkowania odsetek, czyli rozlicza się je po ich faktycznym otrzymaniu.

Dyrektor izby skarbowej zgodził się ze stanowiskiem spółki. Uznał, że [b]zwolnienie z odsetek nie stanowi przychodu podatkowego[/b]. Warunkiem uznania nieodpłatnego świadczenia za przychód jest jego otrzymanie. Po zwolnieniu z zapłaty długu firma nie otrzymuje natomiast żadnego świadczenia.

[b]Potwierdza to pismo Ministerstwa Finansów z 13 stycznia 1999 r. (sygn. PB3-5912-722-6D4/I—JS/98).[/b] Dla odsetek ustalono inne zasady opodatkowania niż dla przychodów związanych z działalnością gospodarczą. W konsekwencji odsetki naliczone, lecz nieotrzymane, nie stanowią u wierzyciela przychodu. Są bowiem przychodem w dacie faktycznego otrzymania i odpowiednio dla dłużnika są jego kosztami uzyskania przychodów w dacie zapłacenia. [b]Decyzje o umorzeniu lub odroczeniu terminów płatności odsetek są obojętne pod względem podatkowym zarówno dla wierzyciela, jak i dla dłużnika.[/b] Dotyczy to także decyzji o obniżeniu oprocentowania oraz o całkowitym lub częściowym zaniechaniu naliczania odsetek.