[i][b]Odpowiadają Renata Madej i Donata Koreń z firmy PricewaterhouseCoopers:[/b][/i]
[b]Nie.[/b] Co do zasady transfery pieniężne pomiędzy centralą przedsiębiorcy zagranicznego a jego oddziałem nie będą podlegały CIT. Wynika to z tego, że oddział przedsiębiorcy zagranicznego jest nieposiadającą osobowości prawnej jego strukturą organizacyjną. Oddział stanowi bowiem wyodrębnioną organizacyjnie i ekonomicznie część przedsiębiorcy zagranicznego, ale nie ma on odrębnej podmiotowości prawnej w stosunkach gospodarczych. Stroną stosunków gospodarczych jest bowiem przedsiębiorca zagraniczny, a nie oddział, który nie może zawierać umów we własnym imieniu. Transfery pieniężne przeprowadzane są zatem w ramach jednego podmiotu.
[b]Wskutek tego zasilanie pieniężne oddziału nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu ustawy o CIT. Transfery pieniężne to jedynie przepływy wewnętrzne w ramach jednego podmiotu, niepodlegające CIT. [/b]
Tak między innymi stwierdziły [b]Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w interpretacji z 13 maja 2006 r. (PSUS/PB-RI-PDP/423/65/P/133/06/APM) oraz Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu w interpretacji z 25 sierpnia 2006 r. (ZD/406-116/CIT/06)[/b].
- [b]A czy takie przelewy pieniężne między centralą a oddziałem podlegają VAT?[/b]
[b]Nie.[/b] Tak jak bowiem wspomniano w poprzedniej odpowiedzi, takie transfery pieniężne są przeprowadzane w ramach jednej firmy.
Potwierdziła to [b] Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 25 stycznia 2008 r. (IBPP2/443-234a/07/EJ/KAN-1721/10/07/KAN-661/01/08)[/b], w której czytamy: „pieniądze nie są towarem w myśl ustawy o VAT, a ich przekazanie między zakładem głównym a oddziałem w Polsce nie wypełnia dyspozycji art. 5. Nie dochodzi bowiem w tej sytuacji do odpłatnej dostawy towaru lub odpłatnego świadczenia usługi. Zatem czynność przekazania kwot pieniężnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”.