Od prawie dwóch lat obowiązują zmienione przepisy dotyczące momentu rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów. Czy w zakresie zasad rozliczania kosztów prenumerat sytuacja prenumeratorów stała się przez to prostsza? Zobaczmy Kiedy potrącić koszt Zgodnie z przepisami ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych) koszty pośrednio związane z osiąganymi przychodami są potrącane w dacie ich poniesienia. Jednocześnie za datę poniesienia kosztu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych. Jeśli jednak takie koszty dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to, stanowią one koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Koszt prenumeraty powinien być rozliczany dla celów podatkowych w czasie, gdy wydatek na prenumeratę poniesiony został z góry na okres przekraczający rok podatkowy. Pewne wątpliwości mogą się wiązać z brzmieniem przepisu: „nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego”. Wydaje się jednak, że cel przepisu trudno interpretować inaczej.

[srodtytul]Płacimy za jeden rok [/srodtytul]

Pewne wątpliwości mogą wystąpić w sytuacji, gdy co prawda koszt prenumeraty został poniesiony z góry, jednak dotyczy on okresu zawierającego się w jednym roku podatkowym.

Z jednej strony podatek dochodowy jest z zasady rozliczany za okresy roczne. Również kontrole organów podatkowych są przeprowadzane w praktyce zwykle za zakończone lata podatkowe. Z drugiej jednak strony przepisy nakazują podatnikom kalkulację w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy, a prawidłowe ich obliczenie wymaga odpowiedniego rozliczania w czasie kosztów, również na przełomie poszczególnych miesięcy jednego roku podatkowego.

Przepis mówiący o rozliczaniu w czasie kosztów uzyskania przychodów nie powinien być wtedy stosowany. W takich przypadkach zastosowanie powinna znaleźć zasada ogólna dotycząca rozliczania kosztów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami. Zgodnie z nią takie koszty powinny być rozliczane w dacie ich poniesienia, tj. w dniu, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych.

[srodtytul]Wydatek poniesiony z góry[/srodtytul]

W większości przypadków poniesiony z góry koszt prenumerat jest dla celów rachunkowych rozpoznawany poprzez rozliczenia międzyokresowe kosztów. Tym samym koszt prenumeraty jest zwykle ujmowany jako koszt w księgach rachunkowych w poszczególnych miesiącach, których prenumerata dotyczy. Konsekwentnie więcej argumentów przemawia w takim wypadku za rozliczaniem kosztu prenumeraty w czasie również dla celów podatkowych.

Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecydowałby o rozliczaniu kosztu prenumeraty dla celów rachunkowych jednorazowo, np. w dacie zapłaty, i wydatek na prenumeratę zostałby poniesiony z góry na okres zawierający się w jednym roku podatkowym, koszt ten można by rozliczyć jednorazowo w dacie poniesienia również dla celów podatkowych.

Omówione zasady dotyczą przedsiębiorców prowadzących księgi rachunkowe. Nie dotyczą natomiast osób fizycznych prowadzących księgę przychodów i rozchodów, które mają prawo do zaliczenia kosztu prenumerat poniesionych z góry w ciężar kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, niezależnie od okresu, jakiego dotyczy prenumerata.

[i]Autor jest doradcą podatkowym w DLA Piper[/i]