Podatnikom może przecież przysługiwać zwolnienie podmiotowe, czyli ze względu na wysokość obrotów. Na pewno muszą wydawać paragony na alkohol i papierosy. Co jednak z innymi produktami?

[srodtytul]Alkohol i papierosy bez zwolnienia [/srodtytul]

Przypomnijmy – zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 9 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=275734]rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących[/link] – od 1 listopada 2008 r. zwolnień od obowiązku ewidencjonowania w kasie, niezależnie od wysokości obrotów, nie będzie się stosować przy dostawie wyrobów tytoniowych (PKWiU 16.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc., bez względu na symbol PKWiU (z pewnymi wyjątkami). Dotyczy to oczywiście tylko sprzedaży dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej (oraz rolników ryczałtowych).

Czy osobom, które sprzedają alkohol oraz papierosy, może przysługiwać zwolnienie z kas na inne towary, jeśli ich obroty nie przekroczyły określonych w przepisach limitów? § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mówi, że z obowiązku ewidencjonowania zwalnia się (do 31 grudnia 2008 r.) podatników, u których kwota obrotu nie przekroczyła limitu i jeżeli wcześniej nie powstał u nich obowiązek ewidencjonowania.

[srodtytul]Jest obowiązek, ale wobec jakiej sprzedaży[/srodtytul]

Sprzedaż alkoholu po 1 listopada powoduje, że u podatnika powstaje obowiązek ewidencjonowania w kasie rejestrującej. Czy oznacza to, że nie przysługuje już mu w ogóle zwolnienie podmiotowe? Zdania ekspertów są podzielone (patrz ramki). Dlatego zapytaliśmy Ministerstwo Finansów o interpretację tego przepisu, a o odpowiedzi natychmiast poinformujemy czytelników.

[ramka][b]Komentuje Adam Bartosiewicz, dr nauk prawnych, współautor komentarza do ustawy o VAT [/b]

Podatnicy sprzedający alkohol nie mają prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w kasie bez względu na wysokość osiąganych obrotów. To wyłączenie odnosi się do samej sprzedaży alkoholu. Wydawać więc by się mogło, że nie wpływa na prawo do zwolnienia podmiotowego od stosowania kas przy sprzedaży pozostałych towarów i usług.

Musimy jednak pamiętać, że zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących zwolnienie podmiotowe stosuje się do podatników, u których sprzedaż na rzecz konsumentów nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania. Istotne jest zatem to, że jeśli u podatnika powstaje obowiązek ewidencjonowania, nie ma już prawa do zwolnienia podmiotowego.

Reasumując, to, że musi zarejestrować sprzedaż alkoholu, powoduje, że powstał wobec niego obowiązek ewidencjonowania w kasie. Traci więc prawo do zwolnienia podmiotowego.

Jest to konsekwencją konstrukcji tego zwolnienia. Przysługuje bowiem wtedy, jeśli podatnik nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w kasie na innej podstawie.

Sprzedaż alkoholu i papierosów nie powoduje jednak utraty wszystkich zwolnień. Przykładowo, zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, podatnicy sprzedający gaz płynny nie mają prawa do żadnych zwolnień. Natomiast podatnicy sprzedający alkohol i papierosy mogą korzystać ze zwolnień przedmiotowych, gdyż zwolnienie jest wyłączone „przy dostawie„, a nie „do podatników„.[/ramka]

[ramka][b]Komentuje Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy [/b]

Moim zdaniem sprzedaż wyrobów tytoniowych lub alkoholowych obowiązkowo ewidencjonowanych za pomocą kasy nie wyłącza możliwości stosowania zwolnienia dla sprzedaży pozostałych towarów. Nie zabrania tego § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

W razie sprzedaży alkoholu lub papierosów powstanie obowiązku ewidencjonowania nie dotyczy bowiem podatnika, a tylko określonych rodzajów sprzedaży. Tak wynika z § 4 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia, który mówi, że zwolnień nie stosuje się przy dostawie wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych. Treść tego przepisu odnosi się więc nie do utraty prawa do stosowania zwolnienia przez podatnika (jak np. § 4 ust. 1 pkt 1, który mówi, że zwolnień nie stosuje się do podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego), ale wyłącznie nakazuje ewidencjonowanie sprzedaży określonych produktów.

Zatem sprzedawca alkoholu lub papierosów nie może być uznany za podatnika, wobec którego powstał obowiązek ewidencjonowania, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia. Nie powstał on bowiem wobec podatnika (całości jego działalności), a tylko niektórych rodzajów prowadzonej przez niego sprzedaży. Uznanie, że w obu wskazanych wypadkach (§ 4 ust. 1 pkt 1 i 9 rozporządzenia) następowałby taki sam skutek prawny, mimo różnych przepisów, nie może być prawidłowe w świetle zasad interpretacji tekstów prawnych.

Tym samym sprzedaż wyrobów tytoniowych lub alkoholowych nie będzie wpływać na możliwość stosowania zwolnienia od kas przy sprzedaży innych produktów, dla których rejestracja taka nie jest obowiązkowa.[/ramka]