[b]Spółka prowadzi własną budowę. Zgodnie z pozwoleniem ma to być dom wielorodzinny z mieszkaniami na wynajem, a na parterze mają być lokale użytkowe. Inwestycja zbliża się ku końcowi. Spółka wystąpiła do gminy o przekwalifikowanie budowy na hotel. Nie jest znana data wydania decyzji o przekwalifikowaniu, ale spółka spodziewa się, że będzie pozytywna. Niedługo część budynku zostanie oddana do używania. Jaką stawkę amortyzacyjną zastosować? Co wtedy, gdy zostanie wydana decyzja o przekwalifikowaniu budynku na hotel?[/b]

Na razie należy amortyzować budynek przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej wynoszącej 1,5 proc. Jest to bowiem budynek mieszkalny. Po ewentualnym formalnym przekwalifikowaniu go na hotel będzie się zaliczał do budynków niemieszkalnych. Wówczas można będzie zmienić roczną stawkę amortyzacji na 2,5 proc.

Środkami trwałymi są m.in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością. Z pytania wynika, że spółka buduje dom we własnym zakresie, będzie to zatem środek trwały przez nią wytworzony. Nie jest on dla spółki używanym środkiem trwałym. W związku z tym będzie mogła zastosować stawkę amortyzacji z wykazu, który jest załącznikiem do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W wykazie przewiduje się, że roczna stawka amortyzacyjna wynosi:

- 1,5 proc. dla budynków mieszkalnych (podgrupa 11 KŚT);

- 2,5 proc. dla budynków niemieszkalnych (podgrupa 10 KŚT).

Z objaśnień do Klasyfikacji Środków Trwałych wynika, że budynki hoteli (z wyjątkiem hoteli robotniczych) są kwalifikowane do rodzaju 109 (inne budynki niemieszkalne), podgrupy 10 KŚT. Tak więc hotel będzie budynkiem niemieszkalnym (10 KŚT).

Jeśli spółka wybierze metodę amortyzacji dla poszczególnych środków trwałych, musi ją stosować aż do pełnego zamortyzowania. Może się jednak zdarzyć sytuacja, w której dany składnik majątku, np. wskutek zmiany jego kwalifikacji, może stać się środkiem trwałym o innej niż dotychczas stawce amortyzacyjnej.

Przepisy nie zabraniają w takiej sytuacji zmiany stawek. Nie jest to bowiem zmiana metody amortyzacji.

Reasumując, moim zdaniem na razie należy amortyzować budynek przy zastosowaniu stawki 1,5 proc. Po wydaniu decyzji o przekwalifikowaniu budynku na niemieszkalny, należałoby naliczać dalsze odpisy przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5 proc.

[i]Adam Bartosiewicz - współpracownik Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]