Będziemy jednak musieli zapłacić VAT. Stanie się tak jednak tylko wtedy, gdy przy nabyciu mogliśmy go odliczyć (nawet jeśli z tego uprawnienia nie skorzystaliśmy).
[srodtytul]Dostawa towaru jest opodatkowana [/srodtytul]
Nieodpłatne przekazanie środka trwałego jest dostawą towarów w rozumieniu ustawy o VAT. Potwierdza to treść art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, m.in. darowizny – jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony od tych czynności, w całości lub w części.
Jeśli zatem przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia VAT przy nabyciu środka trwałego, jego przekazanie w darowiźnie nie będzie opodatkowane.
W przepisach o VAT przewidziane zostało również zwolnienie dla dostawy towarów używanych. Może ono dotyczyć darowizny samochodów osobowych, przy zakupie których częściowo był odliczany VAT.
[srodtytul]Nie będzie przychodu...[/srodtytul]
Wartość środków trwałych przekazanych w darowiźnie jest uwzględniana przy obliczeniu podatku od spadków i darowizn. Jeśli przychody podlegają przepisom o podatku od spadków i darowizn, nie stosuje się do nich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy). Potwierdzają to również organy podatkowe (np. interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew z 21 lutego 2007 r., IX-005/41/ Z/K/07).
W razie zatem przekazania synowi lub córce darowizną samochodu będącego środkiem trwałym w firmie obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych nie powstanie. Gdy darowizna środka trwałego będzie dotyczyła najbliższej rodziny, nie trzeba będzie płacić również podatku od spadków i darowizn. Przepisy przewidują bowiem liczne zwolnienia.
[srodtytul]...a często również i podatku[/srodtytul]
Jeśli obdarowanym jest małżonek przedsiębiorcy, zstępni (np. dzieci), wstępni (np. rodzice), pasierb, rodzeństwo, ojczym lub macocha, od otrzymanej darowizny można w ogóle podatku nie zapłacić. Art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia z podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez wymienione wcześniej osoby, [b]jeśli zostanie zgłoszone naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu miesiąca od powstania obowiązku podatkowego [/b](a ten przy darowiźnie powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego; w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia).
Na zwolnienie z podatku mogą liczyć również inne osoby. W tej jednak sytuacji decyduje wartość przekazanej darowizny. Jeśli przekracza określone kwoty, podatek płacić trzeba (art. 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn).
[ramka][b]Kiedy można amortyzować[/b]
[b]- Z chwilą darowania samochodu przedsiębiorca traci prawo do dalszej amortyzacji (odpisy amortyzacyjne nalicza tylko do końca miesiąca, w którym przekazał rzecz w darowiźnie)[/b]. Prawo do amortyzacji w związku z nabyciem środka trwałego pojawi się natomiast u obdarowanego. Co prawda ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że kosztem uzyskania przychodów co do zasady nie są odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nabytych nieodpłatnie. Nie dotyczy to jednak nabytych w darowiźnie.
[b]- Zanim jednak obdarowany zacznie dokonywać odpisów [/b]amortyzacyjnych od otrzymanych środków trwałych, będzie musiał ustalić ich wartość początkową. Jest nią wartość rynkowa z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny określa ją w niższej wysokości. W takiej sytuacji należy przyjąć niższą wartość wskazaną w umowie.
[b]- Przy ustalaniu wartości początkowej [/b]poszczególnych środków trwałych należy uwzględnić art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten mówi, że wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Na taki sposób postępowania wskazują również organy podatkowe (zob. interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik z 28 maja 2007 r., PB1/415-24/07).
[b]- Pamiętajmy, że darowizna wyznacza datę zakończenia odpisów[/b] (jeżeli są jeszcze naliczane), nie powoduje jednak konieczności jakiejkolwiek ich korekty u darczyńcy. Odpisy naliczone w okresie używania składnika majątku na potrzeby działalności pozostają kosztami uzyskania przychodu. [/ramka]