Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Jego interpretacja z 16 września 2008 r. (r IBPB1/415-480/08/TK) potwierdza stanowisko podatnika, który wystąpił z wnioskiem o interpretację przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. ustawy o PIT).
Chodziło o ustalenie, czy możliwe jest odliczenie straty powstałej w związku z udziałem w spółce cywilnej od dochodu uzyskiwanego z działalności prowadzonej indywidualnie.
Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że od 2004 r. podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Jej przedmiotem jest hurtowa sprzedaż metali. Z kolei od 2005 r. jest wspólnikiem w spółce cywilnej prowadzącej działalność w postaci usług rachunkowo-księgowych. W latach 2005 – 2006 spółka poniosła stratę. Jej dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych. Od 2007 r. działalność gospodarcza wnioskodawcy jest opodatkowana 19-proc. podatkiem liniowym.
Zdaniem podatnika przepis art. 9 ust. 3 ustawy o PIT stanowi, że dochód uzyskany w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach można obniżyć o stratę z tego źródła przychodu poniesioną w roku podatkowym.
Ważne jest przy tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty straty. W praktyce – jak podkreślał we wniosku podatnik – oznacza to, że poniesioną stratę odliczamy od dochodu z tożsamego źródła, tj. stratę z działalności gospodarczej odliczamy od dochodu z działalności gospodarczej. W opinii wnioskodawcy nie ma więc przeszkód, aby odliczyć stratę poniesioną przez spółkę cywilną od dochodów z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko.
Podobnego zdania był organ podatkowy.
Jednocześnie w uzasadnieniu interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zwrócił uwagę na art. 9a ust. 5 ustawy o PIT. Zgodnie z nim, jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jednocześnie jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, to wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy. Wspomniany ust. 2 wymaga jedynie, aby decydując się na określoną formę opodatkowania, powiadomił o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Stosowne oświadczenie ma być złożone do 20 stycznia roku podatkowego.
Z tej właśnie przyczyny – jak podkreślił organ podatkowy w uzasadnieniu interpretacji – „skoro od 2007 r. wnioskodawca wybrał 19-procentowy podatek liniowy jako formę opodatkowania prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, nie ma podstaw prawnych (jak wskazano we wniosku) do opodatkowania działalności spółki (tj. uzyskiwanych w jej ramach dochodów) na zasadach ogólnych”.