- Obowiązek korekty podatku naliczonego przy zmianie przeznaczenia majątku
Z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT wynika wprost obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w wypadku zmiany przeznaczenia składników majątkowych na wykonywanie czynności zwolnionych (w postaci wniesienia ich aportem do przedsiębiorstwa).
Wyrok WSA w Warszawie z 5 września 2008 r. (III SA/Wa 1274/07)
- Faktura mimo braku rejestracji
Pojęcie „podmiot niezarejestrowany” na potrzeby VAT nie jest równoznaczne z pojęciem „podmiot nieuprawniony” do wystawienia faktury. Dokonując kwalifikacji pod kątem możliwości wystawienia faktury VAT, należy zwrócić uwagę na to, że rozporządzenie wykonawcze ministra finansów z 22 marca 2002 r. w zakresie, w jakim wprowadza pojęcie podmiotu nieuprawnionego do wystawiania faktur, jest sprzeczne z ustawą podatkową, która mówi o obowiązku, a nie o prawie do wystawienia faktury. Kwestia rejestracji wystawcy faktury VAT jest drugorzędna. Fakt niezarejestrowania obciąża wyłącznie wystawcę faktury.
Wyrok NSA z 4 września 2008 r. (I FSK 1009/07)
- Cena nabycia to kwota netto
Skoro pojęcie ceny nabycia zostało użyte w ustawach podatkowych jako cena netto, uwzględniając specyfikę VAT,to nie można stosować odmiennej definicji tego pojęcia, opierając się na innych przepisach, w tym ustawie o cenach, które ujmują ją w wartości brutto. W takiej sytuacji prymat ma wykładnia systemowa wewnętrzna, zakładająca spójność systemu prawa podatkowego.
Wyrok NSA z 4 września 2008 r. (I FSK 1011/07)
Więcej orzecznictwa podatkowego można znaleźć w biuletynie Tax24 - Przegląd interpretacji i orzeczeń podatkowych: www.deloitte.com.pl/tax24