Obowiązuje już rozporządzenie ministra finansów w tej sprawie, które obejmie nagrody uzyskane w całym 2008 r. Od 2009 r. takie rozwiązanie ma być na stałe wpisane do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zwolnienie dotyczy laurów za osiągnięcia z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz działalności na rzecz praw człowieka, przyznawanych zarówno przez organizacje krajowe, jak i zagraniczne.
Z podatku wyłączona będzie ta część nagrody, którą laureat przekaże instytucjom określonym w art. 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169569]ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie[/link]. Chodzi więc o organizacje zajmujące się m.in. działalnością charytatywną, nauką i oświatą oraz kulturą, sztuką, ekologią, promocją zatrudnienia, a także pomocą niepełnosprawnym.
Darczyńca musi udokumentować wpłatę na rachunek danej organizacji. Poza tym musi przekazać darowiznę przed upływem terminu złożenia zeznania podatkowego, czyli najpóźniej do 30 kwietnia następnego roku.
[b]Obecnie z podatku zwolnione są wygrane w różnych konkursach, jeżeli ich jednorazowa wartość nie przekracza 760 zł.[/b] Nie dotyczy to więc np. Nagrody Nobla.
[b]Impulsem do wprowadzenia tego rozwiązania była sprawa księdza profesora Michała Hellera, który został w tym roku uhonorowany prestiżową Nagrodą Templetona. Laureat w całości przekazał wynoszącą ok. 1,6 mln USD nagrodę na budowę Centrum Kopernika w Krakowie. Jednak na podstawie dotychczasowych przepisów i tak musiałby zapłacić od niej podatek.[/b]