Nie.

Prawo do egzemplarzy autorskich jest prawem majątkowym przysługującym twórcy, wobec czego ich przekazanie nie powoduje powstania przychodu.

Przypomnijmy, że art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) za przychód uznaje m.in. wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. To ogólna definicja. Natomiast o przychodach z praw majątkowych mówi art. 18 ustawy o PIT. Zalicza do nich w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych. Nie zawiera natomiast innej definicji samych przychodów niż ta w art. 11 ustawy o PIT. Nie wyłącza więc z tej grupy przychodów świadczeń w naturze. Zatem świadczenia o charakterze rzeczowym, jeśli stanowią wynagrodzenie lub element wynagrodzenia za prawa autorskie, stanowią, co do zasady, przychód z praw autorskich.

Jeśli jednak chodzi o egzemplarze autorskie, to należy je odróżnić od typowych świadczeń w naturze. Wynika to z istoty praw autorskich, co potwierdza art. 63 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przepis ten mówi, że jeżeli umowa obejmuje sporządzenie egzemplarzy przeznaczonych do udostępnienia publiczności, twórcy należą się egzemplarze autorskie w liczbie określonej w umowie. W literaturze podkreśla się, że prawo do egzemplarzy autorskich ma charakter prawa majątkowego przysługującego twórcy. Zatem, jeśli prawo do egzemplarzy autorskich jest prawem majątkowym przysługującym autorowi, to przekazanie mu tych egzemplarzy przez wydawcę nie może być uznane za przychód. Nie dochodzi bowiem wówczas do przysporzenia po stronie autora, a wyłącznie do zrealizowania jego prawa majątkowego, które przysługiwało mu i miało wartość majątkową przed datą przekazania egzemplarzy.

Reasumując, skoro prawo do egzemplarzy autorskich jest prawem majątkowym przysługującym twórcy, to ich przekazanie nie powoduje u niego powstania przychodu

. Oznacza to, że

przekazanie jednego egzemplarza czasopisma autorowi artykułu, jeśli następuje w ramach wykonania zawartej z nim umowy, nie podlega opodatkowaniu PIT.

Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska