Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła dziś dezyderat, który zobowiązuje polski rząd i ministra finansów do podjęcia rozmów z Komisją Europejską w tej sprawie.
– Jest szansa, że uzyskamy zgodę KE – powiedział poseł Zbigniew Chlebowski (PO), przewodniczący komisji. Bo, jak twierdzi, niedawno zgodę na zwiększenie limitu do 30 tys. euro dostały Włochy.
Komisja zakończyła pracę nad 12 projektami zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. – Wydaje się, że będzie to wielki dzień dla polskich przedsiębiorców – podkreślił poseł Chlebowski na konferencji prasowej. Dzięki zwiększeniu limitu drobni przedsiębiorcy (np. taksówkarze) nie będą w ostatnich tygodniach roku zawieszać działalności w obawie przed przekroczeniem limitu, co skutkowałoby koniecznością zarejestrowania się jako podatnik VAT.
W rozwiązaniach, które komisja zamierza przedstawić Sejmowi, jest też możliwość rozliczenia podatku należnego z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej także wówczas, gdy zgłaszającym towar do odprawy celnej będzie przedstawiciel pośredni w rozumieniu przepisów celnych.
Posłowie opowiedzieli się też za likwidacją 30-proc. sankcji w VAT za nieprawidłowe rozliczenia tego podatku oraz zastąpieniem kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 tys. zł systemem zabezpieczeń dla podatników rozpoczynających działalność, którzy chcą uzyskać zwrot VAT szybciej niż w ciągu 180 dni.
Projekt, którego drugie czytanie w Sejmie ma się odbyć na przełomie września i października, wprowadza ponadto możliwość składania deklaracji kwartalnych przez wszystkich podatników. Dziś takie prawo mają tylko mali podatnicy.
Nowością byłoby również umożliwienie skorygowania deklaracji podatkowej po zakończeniu przez urząd skarbowy kontroli. Obecnie taka korekta w zakresie VAT możliwa jest jedynie po wizycie inspektora kontroli skarbowej.
Posłowie opowiedzieli się też za wprowadzeniem jednego podstawowego terminu zwrotu podatku (60 dni). Utrzymany ma zostać jednak termin 180 dni na zwrot dla nowych podatników. Ci, którzy będą chcieli otrzymać pieniądze wcześniej, będą musieli złożyć zabezpieczenie w wysokości kwoty zwrotu, o którą występują. Nadal też na zwrot podatku w ciągu 25 dni będą mogli liczyć ci przedsiębiorcy, którzy rzetelnie rozliczyli się z kontrahentami.