Zakłada tak rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, którego pierwsze czytanie przeprowadzi dziś Sejm.
Chodzi o dostosowanie polskich przepisów do dyrektywy Rady nr 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r., którą państwa UE muszą wprowadzić do końca br. Dyrektywa dotyczy podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, tak więc w wypadku Polski odnosi się to do PCC.
Obecnie od łączenia i przekształcenia, co traktowane jest jako zmiana umowy spółki, płaci się 0,5 proc. tego podatku. Za podstawę opodatkowania przyjęto wartość wkładów podwyższających majątek firmy.
Ministerstwo Finansów liczy, że zwolnienie tych czynności z PCC poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz ułatwi wielu firmom dokonanie restrukturyzacji. Według resortu zmiany te mogą mieć szeroki zakres, bo w Polsce zarejestrowano 6,3 tys. spółek akcyjnych i 138 tys. spółek z o.o.
Jednakże w projekcie nie uwzględniono wszystkich udogodnień wynikających z dyrektywy. Dotyczy to głównie opodatkowania pożyczek udzielanych spółce przez jej udziałowców lub akcjonariuszy. Obecnie takie pożyczki są uważane za zmianę umowy spółki. Traktuje się je więc na równi z dokapitalizowaniem. [b]Spółka płaci w tej sytuacji 0,5 proc. PCC od wartości pożyczki. Projekt rządowy zakłada, niestety, utrzymanie obecnego stanu.[/b]
Skąd taka interpretacja prawa wspólnotowego? Chodzi o ocenę poprzedniego stanu. Przepisy unijne stanowią, że jeśli dane państwo naliczało podatek od wkładów kapitałowych 1 stycznia 2006 r., może to robić nadal. Jeśli się jednak z tego wycofało, to nie może daniny wprowadzić ponownie.
Jak było w Polsce? Do końca 2006 r. pożyczki, których udzielali udziałowcy, były zwolnione z PCC. W 2007 r. zaś przepisy się zmieniły i udzielanie pożyczek właścicielskich potraktowano jako zmianę umowy spółki, co oznaczało objęcie ich podatkiem.
Ministerstwo interpretuje to w ten sposób, że jeśli zmiana umowy spółki była opodatkowana w 2006 r., dotyczy to również pożyczek (tak naprawdę zwolnionych na podstawie odrębnych regulacji). Tak resort broni swojego prawa do pobierania podatku.
W takiej sytuacji jednak prawo UE pozwala zastosować bezpośrednio regulacje wynikające z dyrektywy. [b]Jest więc – mimo wszystko – szansa na zwolnienie pożyczek z PCC.[/b]
Ostatecznie kształt ustawy zależy teraz od posłów. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2009 r.