Natomiast dofinansowanie wczasów pracownika będzie opodatkowane tak jak jego podstawowe wynagrodzenie.
[srodtytul]Kilka warunków do spełnienia [/srodtytul]
Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku dopłaty do wypoczynku pociechy pracownika, trzeba jednak spełnić kilka warunków:
- dziecko nie może mieć więcej niż 18 lat,
- wakacje muszą być zorganizowane przez uprawniony podmiot,
- wydatek musi być udokumentowany.
Tak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT. Przepis ten wymienia – jako zwolnione z podatku – dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych. Zwolnione są też dopłaty do przejazdów związanych z wypoczynkiem i pobytem na leczeniu. Ulga dotyczy dzieci i młodzieży do lat 18. Jeśli wakacje są finansowane z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra), zwolniona jest cała kwota. Jeśli z innych źródeł, mamy roczny limit 760 zł.
[srodtytul]Ważne, kto organizuje [/srodtytul]
Aby można było skorzystać ze zwolnienia, wakacyjny wyjazd musi być zorganizowany przez uprawniony (czyli prowadzący działalność w tym zakresie) podmiot. Przepisy nie określają, w jakiej formie ta działalność ma być prowadzona. Organy podatkowe podkreślają jednak, że podmiot urządzający wakacyjny wyjazd powinien działać zgodnie z regulacjami dotyczącymi organizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Przykładowo [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 8 stycznia 2008 r. (ITPB1/415-356/07/IL)[/b] powołuje się na § 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=83681]rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (DzU nr 12, poz. 67 ze zm.[/mail]). Przepis ten mówi, że organizatorami wypoczynku mogą być szkoły i placówki, osoby prawne i fizyczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Jak czytamy w interpretacji, wypoczynek może być zorganizowany w formach wyjazdowych (np. kolonie, obozy, zimowiska), a także w miejscu zamieszkania (np. półkolonie, wczasy w mieście). Natomiast, zdaniem izby skarbowej, wszelkie dopłaty do innych form wypoczynku, w tym organizowanego na własną rękę przez rodziców i związanego z tym pobytu dzieci w hotelach, pensjonatach, domach wczasowych, gospodarstwach agroturystycznych lub wynajmowanych pokojach, nie są zwolnione z podatku.
[srodtytul]Wyjazd z fundacją, szkołą i Kościołem [/srodtytul]
Natomiast [b]Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 8 lutego 2008 r. (IBPB2/415-349/07/HK/KAN-1971/11/07)[/b] stwierdziła, że działalność w zakresie wypoczynku mogą prowadzić: „zarówno te podmioty, które świadczą usługi wypoczynkowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, np. biura turystyczne, jak również te, które zajmują się statutowo tego rodzaju działalnością, m.in.
- podmioty prowadzące działalność agroturystyczną – polegającą na wyjazdach na wieś, do specjalnie przygotowanych na przyjęcie wczasowiczów gospodarstw wiejskich,
- szkoły i placówki, osoby prawne i fizyczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, o których mowa w § 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 21 stycznia 1997 r. (...),
- Kościoły, stowarzyszenia, organizacje charytatywne, fundacje, których działalnością statutową może być organizowanie wypoczynku zorganizowanego”.
Ponieważ międzyszkolny klub sportowy (o który pytano w interpretacji) nie miał w swojej działalności statutowej wpisanego organizowania obozów sportowo-rekreacyjnych, izba skarbowa nie zgodziła się na zwolnienie z podatku dopłaty do obozu sportowego syna jednego z pracowników. W tym wypadku statutowymi zadaniami klubu były m.in. uczestnictwo w imprezach sportowych, organizowanie zajęć i działalności sportowej, urządzanie uczniom różnorodnych form współzawodnictwa.
W innej sprawie katowicka izba skarbowa ([b]interpretacja z 15 stycznia 2008 r., IBPB2/415-258/07/ HK/KAN-1421/10/07[/b]) zgodziła się na niepobieranie podatku od dopłaty do pobytu dzieci na obozie językowym zorganizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz kursie rehabilitacyjnym przygotowanym przez centrum rehabilitacji.
Z kolei w [b]interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 18 kwietnia 2008 r. (IPPB2/415-135/08-2/AS[/b]) czytamy: „Jeśli w statucie szkoły lub kuratorium jednym z celów lub zadań jest organizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży, to wówczas należy uznać, że jest to podmiot prowadzący działalność w zakresie organizowania wypoczynku”.
[srodtytul]Na własną rękę bez preferencji[/srodtytul]
Fiskus nie zgadza się na zwolnienie z podatku dopłat do wyjazdów organizowanych przez samych rodziców. Jak stwierdziła [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 14 listopada 2007 r. (IPPB2/415-84/07-2/AS)[/b], dopłaty do „wypoczynku organizowanego przez rodziców dzieciom i ich pobytu w związku z tym w hotelach, pensjonatach, domach wczasowych, gospodarstwach agroturystycznych, wynajmowanych pokojach, ośrodkach wypoczynkowych nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku pobytu dziecka na wczasach organizowanych przez pracownika na własną rękę dofinansowanie wypoczynku podlega opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy”.
Zdaniem [b]bydgoskiej izby skarbowej (interpretacja z 22 lutego 2008 r., ITPB1/415-632/ 07/IL)[/b] zwolnienie nie przysługuje także wtedy, gdy wczasy są organizowane w zakładowym ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym. To, że pracodawca posiada taki ośrodek, nie przesądza bowiem, że prowadzi działalność w zakresie organizacji wypoczynku.
[srodtytul]Nie decyduje nazwa[/srodtytul]
Wakacyjne atrakcje mają różne nazwy: szkoła magii, obóz małych optymistów, indiańska przygoda itp. Tymczasem art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT mówi o zwolnieniu z podatku dopłat do wczasów, kolonii, obozów i zimowisk. Zdaniem organów podatkowych te pojęcia należy rozumieć szeroko. Przykładowo wczasy to, zgodnie ze „Słownikiem języka polskiego” (Wydawnictwo Naukowe PWN), wypoczynek, którego organizatorzy za opłatą zapewniają noclegi, wyżywienie, a niekiedy także rozrywki ([b]interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 8 stycznia 2008 r., ITPB1/415-356/07/IL[/b]).Natomiast z interpretacji Izby Skarbowej w [b]Poznaniu z 22 stycznia 2008 r. (ILPB2/415-267/07-2/JK)[/b] wynika, że zwolnienie przysługuje także wtedy, gdy opłata za wczasy obejmowała przelot, ubezpieczenie, zakwaterowanie i posiłek.
[srodtytul]Pamiętaj o dowodach [/srodtytul]
Oczywiście pracownik musi mieć potwierdzenie, że jego pociecha przebywała na zorganizowanych wakacjach, a także dowód zapłaty. Przyda się więc faktura albo rachunek od organizatora, przelew bankowy, przekaz pocztowy lub KP. Z dokumentów powinno wynikać, kto zorganizował wakacje, dla kogo i jaką one miały formę.
Jak czytamy w interpretacji [b]Izby Skarbowej w Katowicach z 15 stycznia 2008 r. (IBPB2/415-258/07/HK/KAN-1421/10/07)[/b]: „Pojęcie dowód wpłaty jest pojęciem szerokim i obejmuje swym zakresem zarówno rachunek lub fakturę VAT wystawioną przez organizatora wypoczynku, przelew bankowy, przekaz pocztowy, jak również dokument wpłaty w kasie podmiotu prowadzącego działalność w tym zakresie. Z dowodu wpłaty powinno jednoznacznie wynikać: kto jest organizatorem wypoczynku, kto korzystał, tj. imię i nazwisko, z jakiej formy wypoczynku korzystało dziecko i w jakim okresie, kwota poniesionego wydatku oraz podpis osoby, która wystawiła ten dokument”.
[ramka][b]Osiemnastka na wakacjach[/b]
Preferencja przysługuje, jeśli dziecko pracownika ma mniej niż 18 lat. Czy decyduje tu wiek w trakcie wakacji, czy w momencie dofinansowania? Budzi to wątpliwości (więcej pisaliśmy o tym w artykule "[link=http://www.rp.pl/artykul/125214.html]Liczy się moment wypoczynku czy udzielenia dopłaty[/mail]" DF z 25 czerwca 2007 r.). Zdaniem [b]warszawskiej izby skarbowej (interpretacja z 18 kwietnia 2008 r., IPPB2/415-135/08-2/AS)[/b] zwolnienie ma zastosowanie, jeśli wypłata dofinansowania następuje przed ukończeniem 18 roku życia. Z kolei [b]Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w interpretacji z 17 września 2007 r. (1471/DPF/415/67/2007/PP)[/b] stwierdził: „dla oceny możliwości zastosowania zwolnienia należy kierować się wiekiem dziecka w czasie korzystania przez nie z zorganizowanego wypoczynku, stanowiącego podstawę do przyznania dopłaty”.
Co w sytuacji, gdy pociecha obchodzi osiemnastkę podczas obozu? Jak czytamy w odpowiedzi urzędu: „gdy ukończenie 18 roku życia nastąpiło w trakcie turnusu wypoczynkowego, zasadne będzie proporcjonalne podzielenie dopłaty na część objętą zwolnieniem podatkowym (okres do dnia ukończenia 18 lat) i opodatkowaną”.[/ramka]
[ramka][b]Na zimowisko i spływ kajakowy[/b]
Pracodawca może dofinansować kilka wyjazdów tej samej osobie, np. obóz narciarski zimą i spływ kajakowy latem. Przepisy nie ograniczają bowiem zwolnienia do jednej wakacyjnej imprezy. Trzeba tylko pamiętać o rocznym limicie (760 zł) przy dopłatach ze środków obrotowych firmy. [/ramka]