Kupiłem na potrzeby działalności gospodarczej używany samochód osobowy za 100 000 zł. Jak wyliczyć wartość auta do amortyzacji (20 000 euro), z jakiego dnia użyć kursu? W jakiej wysokości mogę zaliczyć do kosztów ubezpieczenie pojazdu? Czy w momencie gdy będę ten samochód sprzedawał ze zwolnieniem z VAT (ponieważ będzie używany), muszę uwzględnić tę transakcję w proporcji i skorygować VAT naliczony? Sprzedaję towary i usługi opodatkowane wyłącznie stawką VAT 22 proc. Zbycie auta byłoby więc moją jedyną sprzedażą ze stawką zwolnioną.

Dla celów podatkowych amortyzację należy naliczać od części wartości początkowej samochodu, odpowiadającej kwocie 20 000 euro przeliczonych po średnim kursie NBP z dnia przekazania samochodu do używania. Tak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT).

Natomiast art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o PIT mówi, że do kosztów można zaliczyć część ubezpieczenia odpowiadającą kwocie 20 000 euro przeliczonych po średnim kursie NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.

Jeśli chodzi o skutki sprzedaży samochodu w podatku VAT, to przychód nie powinien być wliczany do proporcji.

Przypomnijmy, że na podstawie art. 90 ustawy o VAT proporcją określa się udział rocznego obrotu z czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie. Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w poprzednim roku, zaokrąglając otrzymany wynik w górę do najbliższej liczby całkowitej. Jak mówi art. 90 ust. 5 ustawy o VAT, do obrotu, na którego podstawie ustala się proporcję, nie wlicza się uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3, a zatem środków trwałych używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności. Przychód ze sprzedaży samochodu zaliczanego do środków trwałych nie będzie zatem wliczany do obrotu, na którego podstawie ustala się proporcję wpływającą na prawo do rozliczenia VAT naliczonego.

Autorka jest współpracowniczką Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska