Pozwala na to rozporządzenie Rady Ministrów z 17 czerwca 2008 r. w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną (DzU nr 116, poz. 734). Zainteresowane firmy będą więc mogły korzystać z uproszczeń podatkowych. Takie preferencje są kwalifikowane jako regionalna pomoc publiczna. Nowe przepisy mają obowiązywać do 31 grudnia 2013 r.
Rozporządzenie stanowi też, że będą uwzględniane wnioski o udzielenie pomocy na nowe inwestycje, wniesione i nierozpatrzone przed dniem jego wejścia w życie.
W rozporządzeniu znalazł się katalog sektorów produkcji, które nie będą mogły korzystać z ulg podatkowych. Dotyczy to m.in. rybołówstwa, budownictwa okrętowego, hutnictwa. Nowe unormowanie precyzuje również, komu i na jakich zasadach może być przyznana pomoc regionalna. Ważne dla przedsiębiorców jest to, że pomocy na nowe inwestycje udziela się bez konieczności informowania Komisji Europejskiej przez indywidualne podmioty. Gdy jednak chodzi o pomoc na projekty, które przekraczają określone normy, takie zawiadomienie będzie niezbędne. Odmienne limity dotyczą dopuszczalnej pomocy dla różnych województw. Preferowane są te ze ściany wschodniej. Łagodniejsze też są warunki korzystania z pomocy regionalnej dla małych przedsiębiorców.
Regulacja ta nawiązuje do rozwiązania podobnego rozporządzenia Rady Ministrów z 31 maja 2006 r. w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją (DzU nr 108, poz. 738). Przepisy tego rozporządzenia miały zastosowanie do końca 2006 r. Opierały się jedynie na wytycznych Komisji Europejskiej, obecnie już nieaktualnych.
Aktualne postanowienia dotyczące pomocy publicznej zostały wydane na podstawie odpowiedniego rozporządzenia Komisji Europejskiej i zawierają postanowienia tego organu na lata 2007 – 2013.