Rozwiązaliśmy umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. W odpowiedzi złożył do sądu pozew o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach, wskazując, że rozwiązanie umowy nastąpiło niezgodnie z prawem. W wyniku zawartej ugody sądowej zobowiązaliśmy się zmienić treść świadectwa pracy oraz wypłacić pracownikowi ustaloną kwotę. Czy odszkodowanie to jest opodatkowanie PIT?

Od 21 czerwca 2008 r. nie ma wątpliwości, że odszkodowania wypłacone na podstawie ugody sądowej są zwolnione z podatku. Wynika to z nowelizacji ustawy o PIT z 25 kwietnia 2008 r. (DzU nr 97, poz. 623). Zmiana konieczna była w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 29 listopada 2006 r. (SK 51/06), w którym uznał przepis uniemożliwiający skorzystanie ze zwolnienia w wypadku ugody sądowej za niezgodny z konstytucją.

Niektóre organy podatkowe nadal jednak odmawiają podatnikom prawa do korzystania ze zwolnienia odszkodowania wypłaconego na takiej podstawie. Twierdzą, że wypłacona kwota stanowi w istocie rekompensatę za utracone korzyści (w postaci wynagrodzenia, które pracownik otrzymałby, gdyby umowę o pracę rozwiązano w sposób prawidłowy), i rekompensata ta jest opodatkowana zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o PIT.

Monika Ławnicka jest konsultantką w Accreo Taxand

Maria Kukawska jest menedżerem w Accreo Taxand