Dziś wchodzi w życie ustawa o ratyfikacji protokołu między Polską i Austrią dotyczącego zmiany umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Jest to już końcowy etap prac nad zmianą umowy z tym krajem. Po ratyfikacji protokołu przez oba państwa oraz wymianie not ratyfikacyjnych wejdzie ona w życie i zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wszystko wskazuje na to, że nastąpi to niedługo.

Zmieniona umowa zacznie obowiązywać 1 stycznia 2009 r. Jej postanowienia będą się odnosić do dochodów osiągniętych w przyszłym roku. W rozliczeniu za 2008 r. obowiązują dotychczasowe zasady – powiedział „Rz” Cezary Krysiak, dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów.

W umowie przyjęto korzystniejszą dla podatników metodę unikania podwójnego opodatkowania, czyli wyłączenia z progresją. Chodzi o to, by Polacy zarabiający wyłącznie w Austrii nie musieli dopłacać podatku w Polsce. Nie będą też musieli składać tu zeznania podatkowego. Jeśli natomiast ktoś będzie miał dochody w obu krajach, to dochód z Austrii zostanie wzięty pod uwagę jedynie przy obliczaniu stopy podatku właściwej dla całego dochodu, która zostanie zastosowana do opodatkowania polskich zarobków.

Obecnie w regulacjach z Austrią stosowana jest niekorzystna metoda, czyli proporcjonalnego zaliczenia. Pracujący w tym kraju Polacy muszą się rozliczać w Polsce z całości dochodów, nawet jeśli nie mają tu żadnych zarobków. Dotyczy to osób, które mają w Polsce miejsce zamieszkania. Od płaconego tu podatku mogą odliczyć podatek zagraniczny, ale do wysokości określonego limitu. Nie może on przekroczyć tej części polskiego podatku przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Metoda proporcjonalnego zaliczenia jest niekorzystna, gdy za granicą obowiązują wyższe progi podatkowe i niższe stawki. Należy wtedy dopłacić w Polsce różnicę między podatkiem do zapłacenia w kraju a zapłaconym za granicą.

Intencją rządu jest przyjęcie metody wyłączenia z progresją w umowach ze wszystkimi krajami UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego

. Do zmiany pozostały więc jeszcze porozumienia z Finlandią, Holandią, Belgią, Danią i Islandią.

Jak poinformował Cezary Krysiak, zakończyły się renegocjacje umowy z Finlandią i rząd przygotowuje się do jej podpisania. Jeśli oba państwa zdążą z ratyfikacją jeszcze w tym roku, zacznie ona obowiązywać od 2009 r.

Wygląda na to, że dłużej na zmianę umów poczekają Polacy pracujący w Holandii, Belgii, Danii i Islandii, ponieważ dotychczas nie prowadzi się negocjacji z tymi krajami. Najszybciej, bo jeszcze w tym roku, mogą się rozpocząć negocjacje protokołu do umowy z Danią Jednak Polacy pracujący w tych państwach nie mają powodu do zmartwienia. Sejm zakończył już pracę nad ustawą abolicyjną, która powinna wejść w życie w ciągu kilku tygodni. Dla pracujących za granicą będzie to miało takie same rezultaty jak zmiana umowy, ponieważ zrównuje ona skutki obu metod unikania podwójnego opodatkowania. Abolicja obejmie też kraje spoza UE, z którymi Polska ma niekorzystny typ umowy, np. USA i Rosję.