Nie.

GPS to odrębny środek trwały. Można go amortyzować albo zaliczyć bezpośrednio do kosztów (jeśli nie kosztował więcej niż 3500 zł). Oczywiście podstawowy warunek rozliczenia w kosztach to wykorzystywanie urządzenia na potrzeby firmy.

Przypomnijmy, że ulepszenie to m.in. unowocześnienie środka trwałego przez zwiększenie sprawności technicznej oraz poprawę parametrów. Zakup GPS teoretycznie spełnia te warunki, „usprawnia” bowiem auto. Jest on jednak samodzielnym składnikiem majątku, który może być wykorzystywany w różny sposób. Nie jest częścią samochodu, nie jest w nim przytwierdzony na stałe. Można go bez problemu przełożyć do innego pojazdu. Rozliczamy go więc odrębnie.

Potwierdzają to organy podatkowe. Przykładowo Izba Skarbowa w Katowicach, która w interpretacji z 14 września 2007 r. (IBPB1/415-3/07/BK/KAN-8/07/07) zaakceptowała odliczenie wydatków na GPS w działalności prowadzonej przez lekarza. Urządzenie nawigacyjne jest mu potrzebne „w celu poprawienia sprawności dojazdu do pacjentów oraz zwiększenia liczby przyjmowanych zleceń”.

Odliczyć wydatki może również właściciel firmy przewożącej sprzęt do produkcji filmów. We wniosku o interpretację napisał, że GPS pozwala mu na szybkie dotarcie na plany filmowe, które bardzo często znajdują się w mało znanym terenie. Dzięki niemu nie błądzi po okolicy, szukając ekipy. Przekonało to urząd. Jak czytamy w odpowiedzi Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew z 23 lutego 2006 r. (IX-005/50/Z/K/06): „wydatki na zakup urządzenia GPS (nawigacji satelitarnej) powodujące lepsze wykorzystanie pojazdu będą miały związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i mogą mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu”.

O rozliczenie systemu nawigacji zapytał też przedsiębiorca świadczący usługi budowlane (w zakresie instalacji c.o., gazu, kanalizacji). Argumentował, że często wyjeżdża do klientów w różnych miejscowościach i ma trudności w odnalezieniu właściwego adresu. Nawigacja satelitarna sprawia, że nie traci czasu. Kosztowała 1700 zł i używa jej w trzech samochodach. Jeśli jest wykorzystywana na potrzeby firmy, wydatek można zaliczyć do kosztów – potwierdził Urząd Skarbowy w Grudziądzu w interpretacji z 21 listopada 2006 r. (USIII/415-58/145/06).